SAMSUNG: APLIKACJA DRIVE ZMIENI NAUKĘ JAZDY NA CAŁYM ŚWIECIE

s-500-500

Samsung Drive to aplikacja VR, która ma szansę zmodernizować szkolenia z nauki jazdy na całym świecie. Dzięki niej zarówno przyszli, jak i świeżo upieczeni kierowcy, będą mogli sprawdzić swoje reakcje na potencjalne zagrożenia na drodze.

Ale w bezpiecznym, bo wirtualnym środowisku okularów Samsung Gear VR. Za wirtualnym kółkiem kierowcy doświadczą na własnej skórze, jak zareagowaliby na sytuacje stresowe, jak zachowaliby się w razie wypadku i jakie byłyby konsekwencje ich decyzji.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Nad tym rozwiązaniem pracują wspólnie firmy Samsung i ÖAMTC Fahrtechnik (Technika Prowadzenia Pojazdu).

Dekoncentracja spowodowana używaniem smartfonów i innych urządzeń podczas jazdy rozprasza uwagę i wystawia na niebezpieczeństwo kierowcę, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez ÖAMTC, 76 proc. kierowców nie jest w stanie zatrzymać się na czas przed nieprzewidzianą przeszkodą, ponieważ ich uwaga ulega rozproszeniu.

Do grupy ryzyka zaliczają się szczególnie niedoświadczeni, młodzi kierowcy. To z myślą o nich firmy Samsung i ÖAMTC Fahrtechnik stworzyły aplikację VR Samsung Drive, która pomaga początkującym w uświadomieniu sobie zagrożeń związanych z nieostrożnym kierowaniem pojazdem. Okulary pokazują nowicjuszom jak łatwo może dojść do wypadku, a także jakie mogą być jego konsekwencje.

Nauka przez doświadczenie

Technologia wirtualnej rzeczywistości umożliwia wyświetlanie niesamowicie realistycznych obrazów, w tym również niebezpiecznych sytuacji na drogach. Patrząc przez okulary Gear VR użytkownik ma wrażenie, że siedzi za kierownicą samochodu. W rezultacie osoby uczące się jeździć autem mogą – w bezpiecznym, wirtualnym środowisku – doświadczyć tego, z czym wiąże się rozproszenie uwagi podczas jazdy.

– Wiele rzeczy da się wyjaśnić teoretycznie, ale innych trzeba najpierw doświadczyć, żeby naprawdę móc je pojąć. Okulary Samsung Gear VR pozwalają na intuicyjnie uczenie się poprzez uczestnictwo w określonej sytuacji. Technologia wirtualnej rzeczywistości może służyć ludziom w niemal nieograniczonym zakresie – twierdzi Gregor Almássy, Senior Director Corporate Marketing & Customer Service w Samsung Electronics Austria.

Okulary Samsung Gear VR będą wykorzystywane do celów edukacyjnych, w ramach obowiązkowych szkoleń prowadzonych przez ośrodki ÖAMTC Fahrtechnik, od lata 2017 roku. W ciągu roku biblioteka filmów do szkoleń w wirtualnej rzeczywistości zostanie rozszerzona o takie tematy jak „prowadzenie oczami”, „prawidłowe oglądanie się za siebie” czy „jak prawidłowo rozglądać się prowadząc motocykl”.

– Chcemy, aby wirtualna rzeczywistość była dostępna dla wszystkich kursantów. ÖAMTC Fahrtechnik korzysta z tej przełomowej technologii po to, aby uświadamiać przyszłych kierowców o pewnych krytycznych sytuacjach na drodze. Pod okiem naszych instruktorów uczestnicy będą mogli sprawdzić, jaki wpływ np. na drogę hamowania ma utrata koncentracji choćby przez sekundę – wyjaśnił Franz Schönbauer, dyrektor zarządzający w ÖAMTC Fahrtechnik.

Okulary Samsung Gear VR, powstałe we współpracy z Oculusem, nie są przeznaczone wyłącznie do celów rozrywkowych. Oprócz gier, filmów i koncertów w 360°, technologia ta okazuje się również niezwykle użyteczna w poważniejszych zastosowaniach, czego firma Samsung dowiodła m.in. w ramach projektu #BeFearless.

Okularów Gear VR można z łatwością używać w połączeniu z kompatybilnym smartfonem z rodziny Galaxy S6 i Galaxy S7, wyświetlając na nic obrazy w rozdzielczości Quad HD 2560 x 1440 pikseli przy kącie widzenia wynoszącym 96 stopni. Dzięki wbudowanym czujnikom okulary Gear VR mogą przenosić ruchy głowy użytkownika do wirtualnego świata bez znaczących opóźnień.