SAO PAULO 2012: NOWY VOLKSWAGEN – PROTOTYP TAIGUN

Podczas São Paulo International Motor Show 2012 w Brazylii Volkswagen prezentuje po raz pierwszy prototyp Taiguna – nowego SUV-a w kompaktowym formacie.

Wygląd zewnętrzny napędzanego na przednią oś prototypu zdominowany jest wyraźnie przez DNA designu Volkswagena, dzięki któremu ten Sport Utility Vehicle wygląda atletycznie. Taigun ma wymiary: długość 2859 mm, szerokość 1728 mm i wysokość 1570 mm. Rozstaw osi, wynoszący 2470 mm, jest stosunkowo duży jak na tę długość samochodu; rezultatem są krótkie zwisy i zwarte proporcje.

Czteroosobowy prototyp napędzany jest nowym silnikiem TSI o pojemności 1,0 l i mocy 81 kW/110 KM, który rozszerza spektrum trzycylindrowych jednostek benzynowych o bezpośredni wtrysk plus turbodoładowanie i otwiera nowy rozdział w strategii downsizingu stosowanej przez Volkswagena. Silnik ten już przy 1500 obr./min. rozwija moment obrotowy 175 Nm.

– Trzycylindrowy silnik z wysokim momentem obrotowym jest idealnym napędem dla kompaktowego SUV-a, a tym samym jest efektywnym i dynamicznym towarzyszem w miejskiej dżungli – powiedział Ulrich Hackenberg, Członek Zarządu marki Volkswagen ds. Rozwoju.

Rozwijający prędkość maksymalną 186 km/h i ważący 985 kg studyjny Taigun przyspiesza do 100 km/h w 9,2 sekundy i zużywa średnio sporo, bo około 4,5 litra paliwa na 100 kilometrów. To więcej niż konkurencja.

Volkswagen Taigun wyposażony w 17-calowe obręcze ze stopu metali lekkich i opony w rozmiarze 205/50, dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu silnika i dużemu prześwitowi, poradzi sobie także poza utwardzonymi drogami. O bezpieczeństwo czynne dba elektroniczny system stabilizacji ESC.

Podobnie jak w terenowych Volkswagenach Tiguan i Touareg, także przód nadwozia tego prototypu charakteryzuje poziome prowadzenie linii. W oczy rzucają się sięgające aż do drzwi błotniki, których atletyczny kształt jest harmonijnie wkomponowany w bok nadwozia. Przód i tył auta łączy optycznie linia załamująca światło, poprowadzona pod bocznymi szybami i przechodząca w tylne słupki.

W dolnej części nadwozia dominują masywne osłony progów, nadkoli i dolnych części zderzaków z wbudowanymi osłonami zabezpieczającymi podwozie. Pokrywa bagażnika podzielona została na dwie części: górna część sięgająca do dolnej krawędzi świateł unosi się w górę, dolna część otwiera się w dół. Całość uzupełniają praktyczne relingi dachowe z wbudowanymi reflektorami diodowymi.

Charakter wnętrza auta koresponduje z wyglądem zewnętrznym i odzwierciedla ducha współczesnego, zurbanizowanego świata. Każdemu, kto docenia nowoczesne smartfony lub tablety, z pewnością przypadnie do gustu design, struktura i układ elementów obsługowych w Taigunie. Bagażnik jest niewielki – ma pojemność tylko 280 litrów, a po złożeniu tylnej kanapy – 987 litrów.

Obsługa wszystkich elementów funkcyjnych we wnętrzu jest intuicyjna. Odpowiednio do nowoczesnej i terenowej stylistyki prototypu zespół projektantów stworzył także indywidualne rozwiązania związane z obsługą. Przykładem mogą być pokrętła na dyszach wentylacji znajdujących się na desce rozdzielczej, które po raz pierwszy pozwalają na regulację temperatury, intensywności nawiewu i odczytanie ich ustawień.

Prototyp jest zapewne zapowiedzią nowego modelu, ale żeby odnieść sukces rynkowy musi sporo się jeszcze w nim zmienić…