SEAT: W MARTORELL RUSZYŁA PRODUKCJA RESPIRATORÓW

SEAT rozpoczął w swoich zakładach w Martorell montaż automatycznych respiratorów. Chodzi o wspieracie hiszpańskiej służby zdrowia w walce z koronawirusem.

Do produkcji zostaną wykorzystane m.in. silniki samochodowych wycieraczek.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Nowe urządzenie, składające się z ponad 80 elementów elektronicznych i mechanicznych, aktualnie poddawane jest szczegółowym procedurom atestującym. W odpowiedzi na epidemię COVID-19 zespół 150 pracowników SEAT-a w ciągu jednego tygodnia stworzył 13 prototypów respiratora, który finalnie trafi do placówek medycznych.

– Wszystkie osoby biorące udział w tym projekcie czują, że nasza wiedza i doświadczenie pozwolą na masową produkcję sprzętu ratującego życie. SEAT zaangażował się w szereg inicjatyw mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa. Hiszpańska marka podjęła się produkcji materiałów i urządzeń, których zaczyna brakować w szpitalach – mówi Nicolás Mora odpowiedzialny za obszar produkcji w zakładach w Martorell.

Respirator z linii montażowej

Ostateczny prototyp respiratora, nazwany OxyGEN, powstał we współpracy z firmą Protofy.XYZ. Do jego montażu zostaną wykorzystane elementy samochodów produkowanych w Martorell, takie jak wałek główny skrzyni biegów czy zmodyfikowany silnik wycieraczek do szyb.

– Dostosowanie linii montażowej, zwykle tworzącej samochodowe ramy pomocnicze, do produkcji respiratorów było czasochłonnym, skomplikowanym zadaniem, które wymagało zaangażowania pracowników z różnych działów zakładu. Udało nam się to w tydzień, co jest rekordem – podkreśla Sergio Arreciado odpowiedzialny za obszar inżynierii procesu w Martorell.

Na każdy wyprodukowany respirator składają się elementy, które podlegają dokładnej kontroli jakości oraz sterylizacji UV. Nowy projekt respiratora jest obecnie poddawany testom umożliwiającym wykorzystanie sprzętu w szpitalach. Niezależnie od tego procesu trwa montaż kolejnych egzemplarzy urządzenia.

Wyprodukowanie nowego modelu respiratora było możliwe dzięki solidarnej współpracy wielu przedsiębiorstw i instytucji.