SHELL ECO MARATHON 2012: MICHELIN BIJE REKORD

W holenderskim Rotterdamie rozpoczynają się europejskie zawody pojazdów koncepcyjnych – Shell Eco-marathon. Startujące w nich drużyny będą starały się pobić rekord oszczędnej jazdy i przejechać jak największy dystans na zaledwie jednym litrze paliwa.

W tych zmaganiach będzie ich wspierać firma Michelin, która podczas imprezy zaprezentuje najnowsze rozwiązania technologiczne – oponę o rekordowo niskim oporze toczenia. W zawodach wystartuje 9 drużyn z Polski.

Rozpoczynająca się europejska edycja zawodów Shell Eco-marathon potrwa do 19 maja. W rywalizacji o tytuł najbardziej oszczędnego pojazdu udział weźmie m.in. 9 drużyn z polskich uczelni – Lublina, Warszawy, Gdańska i Gliwic. Impreza będzie ponadto okazją do zaprezentowania najnowszych rozwiązań firm wspierających zawodników.


Zobacz także:
SHELL ECO MARATHON 2012: REKORDY USTANOWIONE
SHELL ECO MARATHON 2012: T-MOBILE PATRONEM
SHELL ECO MARATHON 2012: POLACY JUŻ GOTOWI
SHELL ECO MARATHON 2012: ZAPROSZENIE NA TARGI
NOWE OPONY MICHELIN W SHELL ECO MARATHON 2012


Specjalnie na potrzeby holenderskich zmagań inżynierowie firmy Michelin opracowali oponę o bardzo niskim oporze toczenia – aż sześciokrotnie mniejszym niż w najbardziej zaawansowanych pod tym względem produktach na rynku – gamie opon Michelin EnergyTM Saver. A wszystko po to, by osiągnąć jak najmniejsze spalanie i przejechać jak największy dystans na zaledwie jednym litrze paliwa.

Ilość paliwa spalanego podczas jazdy w znaczącym stopniu zależy od zastosowanych opon, które w przypadku samochodów z silnikiem spalinowym odpowiadają za 20 proc. zużycia energii. W przypadku pojazdów prototypowych ten udział jest jeszcze większy – aż 60 proc.

W latach ubiegłych firma Michelin wyposażyła w swoje produkty aż 80 proc. wszystkich pojazdów startujących w zawodach w kategorii Prototyp przeznaczonej dla ultranowoczesnych maszyn zaprojektowanych dla jak największej wydajności poprzez maksymalną redukcję spalania. Z kolei kategoria Urban Concept powstała z myślą o pojazdach, które w większym stopniu przypominają samochody jeżdżące po naszych drogach. W tej grupie aż 90 proc. zespołów korzystało dotychczas z opon Michelin.

– Filozofią Michelin Group jest tworzenie opon, które łączą w sobie bezpieczeństwo, trwałość oraz oszczędność. Równowaga tych osiągów to priorytety innowacyjnych rozwiązań Michelin – mówi Pascal Couasnon, Dyrektor ds. Komunikacji Technicznej i Naukowej Michelin.

Grupa Michelin produkuje, sprzedaje i promuje opony do samochodów osobowych, ciężarowych, samolotów, rowerów, sprzętu rolniczego i budowlanego, motocykli i promów kosmicznych, a także przewodniki, mapy, atlasy i usługi internetowe (ViaMichelin.com). Siedzibą koncernu jest Clermont-Ferrand we Francji. Firma jest obecna w 170 krajach, ma zakłady produkcyjne w 18 różnych krajach.

Więcej: www.michelin.pl.