SHELL ECO MARATHON 2012: T-MOBILE PATRONEM

T-Mobile patronuje młodym konstruktorom z Politechniki Śląskiej w wyścigu na zaprojektowanie najbardziej ekologicznego pojazdu. Wystartuje on w międzynarodowych zmaganiach Shell Eco-marathon.

Tylko godziny dzielą nas od startu pierwszego elektrycznego bolidu pod banderą T-Mobile, który weźmie udział w 28. edycji Shell Eco-marathon. Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 17-19 maja w Rotterdamie. Udział w wyścigu jest możliwy dzięki wsparciu T-Mobile, sponsora strategicznego bolidu.


Zobacz także:
SHELL ECO MARATHON 2012: REKORDY USTANOWIONE
SHELL ECO MARATHON 2012: MICHELIN BIJE REKORD
SHELL ECO MARATHON 2012: POLACY JUŻ GOTOWI
SHELL ECO MARATHON 2012: ZAPROSZENIE NA TARGI
NOWE OPONY MICHELIN W SHELL ECO MARATHON 2012


Aby wziąć udział w zawodach Shell Eco-marathon należy zaprojektować oraz zbudować pojazd możliwie najbardziej efektywny pod względem zużytej energii. Tym samym zwycięzcą wyścigu nie będzie pojazd, który jako pierwszy przekroczy linię mety, a ten który zużyje jak najmniej energii, pokonując najdłuższą odległość. Konstrukcji takiego samochodu podjęła się grupa Smart Power, czyli studenci z Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Śląskiej.

Dzięki zaangażowaniu, m.in., Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci T-Mobile, która od lat propaguje „zielone rozwiązania” także w swojej codziennej działalności, studenci będą mogli sprawdzić swój bolid z napędem elektrycznym podczas najbliższego wyścigu. Dla studentów praca przy tym projekcie to także możliwość praktycznego zastosowania wiedzy zdobytej na studiach. W przyszłości wypracowane przez nich rozwiązania mogą zostać wprowadzone do powszechnego użytku.

Shell Eco-marathon to jedne z bardziej prestiżowych zawodów dla studentów z całego świata. Są to zawody o charakterze globalnym odbywające się corocznie w Ameryce, Europie oraz Azji. Bierze w nich udział ponad 3 tysiące studentów z ponad 27 krajów. W zawodach Shell Eco-marathon można startować w dwóch kategoriach: Prototype – pojazdy charakteryzujące się wysokimi właściwościami aerodynamicznymi oraz najbardziej efektywnym zużyciem paliwa oraz UrbanConcept – pojazdy o niskim zużyciu paliwa przypominające budową konwencjonalne samochody. Konstruowane pojazdy mogą być wyposażone w dwa rodzaje silników – spalinowe lub elektryczne.

Więcej informacji o projekcie studentów z Politechniki Śląskiej można znaleźć na stronie internetowej www.mkm.polsl.pl.