SHELL: JAK ZOSTAĆ PROJEKTANTEM KLOCKÓW LEGO?

Shell_1_lego

Na zawarte w tytule oraz inne pytania opowiada Andrew Woodman, jeden z twórców limitowanych, kolekcjonerskich modeli samochodów Ferrari do zbudowania z klocków LEGO. Unikatowe modele i figurki dostępne są od początku czerwca na stacjach Shell.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI
KULTOWE MODELE FERRARI Z KLOCKÓW LEGO


* Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z projektowaniem LEGO?
Andrew Woodman: To wszystko zaczęło się jakieś 6 lat temu wraz z moimi pierwszymi zestawami Lego. Już od najmłodszych lat kochałem LEGO i tworzenie małych budowli. W sumie, można powiedzieć, że projektowałem własne kreacje z klocków. Były to głównie samochody osobowe i ciężarowe. To czego wtedy najbardziej zapragnąłem, to zostać projektantem LEGO. Z wiekiem, moja miłość do pojazdów wygrała i jedyne, co chciałem robić, to projektować samochody i ciężarówki. Po wielu latach studiów ukończyłem prestiżowy Royal College of Art w Londynie z dyplomem magistra w zakresie projektowania pojazdów. To właśnie w tym czasie, LEGO ponownie pojawiło się w moim życiu. Dwaj menedżerowie LEGO odwiedzających targi projektowe RCA zobaczyli moją pracę i zasugerowali możliwość ubiegania się o pracę u nich. Byłem jednocześnie zaintrygowany i zaszczycony, że chcą zaoferować mi pracę! Jednak marzenia o byciu projektantem samochodzików LEGO były jak wspomnienie z dalekiej przeszłości, więc musiałem im odmówić.
Dwa lata później przedstawiciel LEGO skontaktował się ze mną ponownie i zaproponował miejsce podczas warsztatów rekrutacyjnych. Byłem podekscytowany że o mnie pamiętano, więc chociaż miałam niezłą pracę czułem, że muszę spróbować. Wierzę, że zabawa klockami w dzieciństwie była powodem mojej dalszej kariery projektanta. Warsztaty okazały się fantastyczne, inni projektanci przyjaźni i inspirujący. Kiedy zaproponowano mi pracę, to po prostu czułem, że muszę podjąć ryzyko i powiedzieć tak. Mimo, że było to ponad 9 lat temu, nadal pamiętam to jako fantastyczne doświadczenie.

* Który z modeli zaprojektowanych przez Ciebie jest Twoi ulubionym? Z którego jesteś najbardziej dumny?
– Stworzyłem lub byłem odpowiedzialny za stworzenie wielu modeli dla LEGO i każdy z nich miał swoją historię i powód, by być zapamiętanym. Dobrze pamiętam mój pierwszy, mały, jasny żółty samochód sportowy. Ale myślę, że mój pierwszy duży model zawsze będzie jednym z tych absolutnie ulubionych. To była replika ciężarówki Ferrari F1 team, wraz z bolidami F1 oraz cały sprzęt i mechanika którą dzieci potrzebowały by odtworzyć realia F1 Grand Prix. Był to również początek długiej współpracy z Ferrari podczas tworzenia ich fantastycznych samochodów z LEGO. Moim ulubionym spośród nich jest chyba FXX. Dzięki współpracy technologicznej Ferrari z koncernem Shell, moje prace mają teraz szansę trafić do jeszcze szerszej grupy odbiorców. Również u Was, w Polsce, możecie zakupić wybrane modele na stacjach Shell.

LEGO - Shell

* Jakie są typowe procedury wykorzystywane podczas tworzenia nowych wzorów LEGO?
– Tak naprawdę nie ma typowej procedury tworzenia modelu LEGO. Wszystko zależy od modelu. Ale jak wszystkie projekty wzornicze, rozpoczyna się krótkim instruktażem obejmującym takie elementy jak: wiek dziecka, oczekiwane funkcje i możliwości zabawy i oczywiście cena. Wszystkie modele przechodzą przez ten sam proces budowy po to, by zapewnić wspaniałe doświadczenia i zabawę kupującym. Modele są testowane poprzez zabawę z dziećmi. By dopełnić wysokich standardów LEGO, projektanci muszą dodatkowo poddać się krytyce kolegów po fachu i ekspertów technicznych podczas całego procesu tworzenia. Mamy około 160 projektantów z całego świata, każdy z nich ma własny styl tworzenia co pomaga osiągnąć tak dużą różnorodność modeli w naszej ofercie.

* Skąd czerpiesz inspirację dla swoich prac?
– W zależności od tematu i modelu inspiracja pochodzi z różnych źródeł. W przeszłości miałem możliwość odwiedzić siedzibę Ferrari by obejrzeć modele i szkice nie pokazywane szerokiej publiczności. Dzięki wizycie mogłem po powrocie odtworzyć modele z klocków. Innym razem poleciałem do Los Angeles, by poznać skrypt a następnie zdecydować, które elementy pozwoliłyby na stworzenie najlepszych zestawów przedstawiających sceny z filmów. W ramach mojego najnowszego projektu (LEGO legends of Chima) wraz z zespołem tworzyłem cały świat fantasy. I tylko my wiemy, co jest w nim możliwe. To dało mi zupełnie nowe wyzwania i możliwości.

* Słyszeliśmy, że uwielbiasz samochody, więc jeśli miałbyś możliwość wyboru, jaki samochód chciałbyś przekształcić w model?

– Tak, samochody i wszystko co z nimi związane, to moja wielka pasja. Możecie zakładać, że powiem Ferrari i mielibyście rację. Do tej pory miałem możliwość projektowania modeli i produktów z wielu firm, co było wspaniałym doświadczeniem. Ale muszę powiedzieć, że jest coś szczególnego w pracy z Ferrari. Myślę, że to niemożliwe by nie dać się urzec historią Ferrari. Jest to jedna z największych i najbardziej wyjątkowych firm świata. To wszystko wydobywa z ludzi pasję. Jeżeli znów pojawi się szansa by ponownie z nimi współpracować, zostanie przeze mnie przyjęta.

Andy Woodman
Architekt i projektant, lat 40, żonaty. Mieszka w Danii, w samodzielnie zaprojektowanym i wybudowanym domu. Zdobył tytuł magistra Wzornictwa Przemysłowego i dyplom w zakresie projektowania pojazdów w Royal College of Art Londynie. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje międzynarodowe RLE, DAF Trucks Holland, EMAP i Lego System A/S, gdzie pracował od 2003 roku. Aktualne zajmuje stanowisko stanowisko kierownika projektu zabawek skierowanych do grupy +7 lat.

„Zbierz unikalną kolekcję LEGO”

To ogólnopolska promocja związana z wprowadzeniem na stacje Shell limitowanych, kolekcjonerskich modeli samochodów Ferrari do zbudowania z klocków LEGO. Unikatowe modele i figurki będą dostępne dla wszystkich po zatankowaniu dowolnego paliwa Shell. Akcja łącząca trzy globalne marki jest efektem wprowadzenia na rynek nowego paliwa Shell V-Power Nitro+ oraz świętowania ponad 60 lat wspólnego, pełnego pasji działania firm Shell i Ferrari.

Modele, które są dostępne w promocji to:
– Ferrari F150° Italia;
– Ciężarówka Scuderia Ferrari;
– Ferrari 250 GT Berlinetta passo corto (SWB);
– Ferrari F40;
– Ferrari FXX;
– Ferrari 458 Italia.