SHELL MARATHON 2013: I TYM RAZEM W ROTTERDAMIE

Slell Marat_5-7

Pokonanie trasy z Rotterdamu do Moskwy na jednym litrze paliwa, niemożliwe? Niekoniecznie. Co roku podczas konkursu Shell Eco-Marathon Europe, studenci z całej Europy biją kolejne rekordy wydajności zużycia paliwa.

W zaprojektowanych i zbudowanych przez siebie pojazdach, wykorzystują zarówno konwencjonalne źródła energii, takie jak benzyna, olej napędowy, etanol i GTL, jak i alternatywne, m.in. wodór i prąd. W 2012 roku ulice holenderskiego miasta Rotterdam zmieniły się w tor wyścigowy, na którym zmagania obserwowało ponad 40 000 osób.


Zobacz także:
SHELL MARATHON
ECO


Wyzwania miejskiego toru

Tegoroczna, 29. edycja konkursu ponownie odbędzie się w Rotterdamie. W dniach 15 – 19 maja, ponad 3000 studentów z 24 krajów podzielonych na 224 zespoły będzie rywalizowało w dwóch kategoriach: futurystycznej Prototype i konwencjonalnej UrbanConcept.

Zeszłoroczne zawody pokazały, jak nowa technologia może działać w sercu prawdziwego miasta. Uliczny tor, a na nim pięć, ostrych 90-stopniowych zakrętów, zmusił uczestników rajdu do wykazania się dużą zręcznością i umiejętnością jazdy. Wyścig organizowany w sercu metropolii stanowił także nowe wyzwanie dla samych pojazdów, przyzwyczajonych do warunków torowych. Zawodnicy bez trudu jednak dostosowali się do nowych, miejskich warunków, starannie się przygotowując, wdrażając nowe strategie i ustanawiając niespodziewane rekordy wydajności paliwa.

Shell marat 1_2-100

– Patrząc na zeszłoroczny Shell Eco-Marathon Europe, byłem pod wrażeniem sposobu, w jaki studenci potrafili dostosować się do nowego toru ulicznego. Dzięki twórczości młodego pokolenia inżynierów i partnerstwu miasta Rotterdam, dążymy do zaprezentowania innowacyjnych podejść do wyzwań, jakie stawia przed nami wykorzystanie energii – powiedział Piotr Dziwok, Prezes Shell Polska.

W 2013 roku Shell Eco-Marathon stawia na połączenie rozwiązań solarnych i elektrycznych. Zmiana ta odzwierciedla kierunek, w jakim rozwijać się będzie branża motoryzacyjna, stawiając na pojazdy elektryczne i stwarzając większą konkurencyjność w kategorii „Battery Electric”.

Miasto Rotterdam jest idealnym gospodarzem i partnerem konkursu. To miasto znane z ambitnych pomysłów na zrównoważone wykorzystanie zasobów energetycznych i inicjatyw w zakresie adaptacji do zmian klimatu.

POLSKA REPREZENTACJA

W tegorocznej edycji Shell Eco-Marathon, Polskę reprezentować będą następujące zespoły:

Eco CarPG – Koło Naukowe „Mechanik” Politechniki Gdańskiej,
Mietek Team – Wydział Mechaniczny Politechniki Gdańskiej
Smart Power – Wydział Mechaniczno- Technologiczny Politechniki Śląskiej,
Iron Wariors – Wydział Mechaniczny Politechniki Łódzkiej,
Elvic Team – Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej,
Eco Zone 505 – Koło Naukowe Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej,
Green Arrow – Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej,
SIMR Team – Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej
SKAP – Studenckie koło Aerodynamiki Pojazdów, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej

Zmagania drużyn podczas wyścigu oraz wyjątkową atmosferę Shell-Eco Marathon można zobaczyć pod linkiem: http://www.youtube.com/watch?v=P1UkcMSH8XA

Zobacz też relację z 2011 roku: PAKS na podium! oraz Polscy studenci w Lausits.