SKODA: BEZPIECZNA PODRÓŻ PODCZAS DESZCZU

S 1_deszcz4

Ostatnio aura płata nam figle. W tym roku nie brakuje opadów deszczu, czasami bardzo rzęsistych. Na co zwrócić uwagę, kiedy zmuszeni jesteśmy podróżować podczas niepogody?

– Jazda w deszczu wiąże się z przestrzeganiem kilku zasad, dzięki którym bezpiecznie dotrzemy do celu. Pierwsza, najbardziej oczywista, a jednak często zapominana zasada to: zwolnij. Jazdy w deszczu nie należy się bać, jednak trzeba zapamiętać tych kilka ważnych wskazówek, które z pewnością pozwolą nam komfortowo podróżować – mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Škoda.


Zobacz także:
BEZPIECZEŃSTWO


Po pierwsze wycieraczki – wymieniaj je regularnie, przynajmniej raz do roku. Niesprawne wycieraczki utrudniają widoczność, rozmazując nagromadzony kurz i krople deszczu na szybie.

Po drugie parujące szyby – w aucie wyposażonym w klimatyzację włącz ją, a wloty powietrza skieruj na szyby. W autach bez klimatyzacji natomiast włącz nawiew, a dodatkowo uchyl boczne okna, aby powietrze zaczęło przepływać.

S 2_deszcz3

Kałuże – każda kałuża wydaje się być idealnie gładka, jednak co się w niej kryje okaże się dopiero, kiedy w nią wjedziemy. Padający deszcz i jadące auta mogą w bardzo krótkim czasie spowodować spore ubytki w drodze. Widząc duże kałuże powinniśmy zwolnić na tyle, aby bezpiecznie przez nie przejechać.

Nie zapominajmy też o aquaplanningu – kiedy opony nie nadążają z odprowadzeniem gromadzącej się podczas deszczu wody, może nas spotkać zjawisko aquaplanningu. Ciśnienie wody znajdującej się pod oponami, może spowodować brak kontaktu auta z nawierzchnią, a co za tym idzie – kierowca nie jest w stanie zapanować nad autem.

Co zrobić, kiedy spotka nas taka sytuacja?
– unikajmy gwałtownego skręcania lub hamowania;
– wciśnijmy sprzęgło i zdejmijmy nogę z gazu, dopóki samochód nie zwolni i nie poczujemy, że auto jest znów przyczepne;
– trzymajmy mocno kierownicę, kierując koła w kierunku, w którym chcemy jechać, dopóki nie odzyskamy panowania nad samochodem;
– prawidłowy stan opon i odpowiednie ciśnienie w znacznym stopniu ograniczą wystąpienie zjawiska aquaplanningu.

Zwolnij i obserwuj! Krople deszczu uderzające w szybę powodują rozmazanie obrazu, co znacząco wydłuża czas reakcji (nawet o połowę). Jeśli w normalnych warunkach czas reakcji to około 1 sekundy, podczas deszczu może się on wydłużyć nawet do 1,5 sekundy…