SKODA: JAK POWSTAJE EKOLOGICZNA TAPICERKA W MODELU ENYAQ?

Przy projektowaniu swoich pojazdów Skoda kładzie szczególny nacisk na zrównoważony rozwój i stosowanie się do zasad gospodarki o obiegu zamkniętym.

W myśl tych działań fotele w autach z elektrycznej rodziny Enyaq, mogą zostać obite ekologiczną skórą, garbowaną przy pomocy ekstraktu z liści oliwnych. Opcja przyjaznej dla środowiska tapicerki dostępna jest we wnętrzu EcoSuite Design Selection.


Zobacz także:

LEXUS: JAK WYCISZONO WNĘTRZE ELEKTRYCZNEGO RZ 450e
 

TECHNIKA


 

Zrównoważona tapicerka jest tworzona z dwóch materiałów – skóry, która trafiłaby na wysypisko jako odpad przemysłu mięsnego, oraz liści drzewa oliwnego, przeznaczonych po zbiorze oliwek do spalenia. Należy podkreślić, że żadne drzewo nie jest w tym celu wycinane.

Specjalny proces produkcji odbywa się bez użycia chemikaliów, które są zwykle wykorzystywane do garbowania skóry. Zamiast tego stosowany jest specjalny ekstrakt z liści drzew oliwnych, zawierających substancję wytwarzaną przez rośliny w celu odstraszania szkodników. Proces produkcji ekstraktu przypomina zaparzanie herbaty i spełnia najsurowsze kryteria określone przez przemysł spożywczy.

Kiedy zaczynamy opracowywać nowy model, zawsze podchodzimy do każdego szczegółu i komponentu innowacyjnie. Oczywiście priorytetowo traktujemy też zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Wszystkie produkty i materiały, których używamy, muszą spełniać najwyższe standardy – począwszy od wstępnych rysunków, wyboru tworzyw i optymalizacji rozwiązań technicznych, aż po końcowe fazy testów i dopuszczenie do sprzedaży przez zespół ds. jakości – mówi Johannes Neft, członek zarządu Skody odpowiedzialny za rozwój techniczny.

Do wytworzenia ekstraktu garbującego skórę dla foteli jednej Skody Enyaq potrzeba około 215 000 liści. Powstały w ten sposób produkt Olivenleder spełnia wszystkie wymagania jakościowe producenta samochodów w zakresie trwałości, wyglądu i ogólnego wrażenia dotykowego materiału. Zostało to zweryfikowane w testach maszynowych oraz przeprowadzonych przez niezależnych ekspertów.

Współpracujemy z partnerami, którzy podzielają naszą pasję i wizję przyszłej mobilności, jednocześnie zmniejszając negatywny wpływ na środowisko. Ekologiczny proces garbowania jest dobrym przykładem naszej dbałości o każdy szczegół. Podążanie w kierunku ekologicznej przyszłości jest głęboko zakorzenione w DNA Skody – dodaje Karsten Schnake, członek zarządu ds. zakupów w Škodzie.