SKODA: JUBILEUSZ FABI – WKŁAD W SUKCES MARKI

Škoda wyprodukowała właśnie trzymilionowy egzemplarz Fabii. Jubileuszowy samochód – biała Fabia GreenLine – zjechała z taśmy montażowej w głównej fabryce producenta w Mladá Boleslav.

Ten popularny kompaktowy samochód jest obecny na rynku od 1999 roku. Łącznie, Fabię pierwszej generacji nabyło 1 788 063 klientów, Fabię drugiej generacji kolejne 1 211 937 osób. Te liczby czynią z samochodu jeden z najbardziej udanych modeli wyprodukowanych przez markę. W samym 2011 roku, dostawy Fabii do klientów z całego świata wzrosły o ponad 16 procent.

– Škoda Fabia ma ogromny wkład w historię sukcesu naszej marki i odgrywa jedną z głównych ról w naszej Strategii Wzrostu 2018 – podkreślił prezes zarządu, Winfried Vahland.

Obecnie Škoda Fabia jest produkowana w Czechach, Chinach, Rosji i Indiach i jest sprzedawana w 103 krajach z całego świata. Od 2007 roku, koncern oferuje ten kompaktowy model również w przyjaznej środowisku wersji GreenLine.

Dzięki technicznym innowacjom, takim, jak automatyczny system start-stop czy system odzyskiwania energii z hamowania, Fabia GreenLine spala zaledwie 3,4 l paliwa na 100 kilometrów. Nowoczesna jednostka diesla 1.2 TDI CR DPF / 75 KM emituje jedynie 89 g CO2 /km.

Dostępna w dwóch wersjach nadwozia – hatchback i kombi, Škoda jest doskonałą bazą do produkcji atrakcyjnych modeli specjalnych. Jednym z nich jest niezwykle udana, sportowa Fabia Monte Carlo, która na rynku pojawiła się w 2011 roku. Ponadto, rajdowa Fabia Super 2000 przyniosła działowi Motorsport zwycięstwo w Intercontinental Rally Challenge IRC w 2011 r.

Fabia pierwszej generacji miała swoją premierę w 1999 roku i była produkowana przez osiem lat. Drugą generację tego kompaktowego samochodu zaprezentowano podczas Geneva Motor Show w 2007 roku. Sprzedaż ruszyła w kwietniu 2007 roku, początkowo tylko w wersji hatchback, później również z nadwoziem kombi. Na początku 2010 roku model w obu wersjach przeszedł rozległy lifting.

W 2011 roku Škodsa Fabia była drugim najczęściej wybieranym przez Polaków samochodem.