SKODA: JUBILEUSZOWA OCTAVIA A5 Z MLADEJ

Bramy macierzystej fabryki marki w Mladá Boleslav opuścił półtoramilionowy egzemplarz modelu Octavia II generacji, produkowanego od wiosny 2004 roku i oznaczanego wewnętrznie jako A5. Jubileuszowym egzemplarzem było białe kombi w wersji 1.6TDI CR DPF Greenline.

Octavia A5 produkowana jest nie tylko w wymienionym zakładzie. Model ten wytwarza się, ewentualnie montuje w filii we Vrchlabí oraz w fabrykach w Rosji, Indiach, Kazachstanie, Bośni i Hercegowinie, na Ukrainie i w Chinach. Egzemplarze pochodzące z Chin nie są jednak ujęte w jubileuszowej liczbie.

Skoda Octavia A5 jest najbardziej rozpoznawalnym na świecie modelem z aktualnej gamy produktowej marki. Wykorzystuje najświeższe koncernowe technologie, takie jak silniki TSI, napęd obu osi 4×4 ze sprzęgłem Haldex 4. generacji, aktywne zagłówki WOKS (Whiplash Optimierte KopfStützen), zautomatyzowane skrzynie DSG czy wreszcie najnowsze opracowania systemów łączności, nawigacji oraz zabezpieczeń antykradzieżowych.

Octavia jest też pierwszym modelem marki z opracowaną odmianą wykorzystującą w pełni napęd elektryczny. W planach rozwoju czeskiego producenta model ten odgrywa bowiem bardzo ważną rolę dla dalszego rozwoju tego typu mobilności.

Inżynierowie Škody opracowali niedawno pierwszą, opartą wyłącznie na elektrycznych układach Octavię Green E Line. W ciągu najbliższych kilku tygodni na czeskich drogach rozpocznie się testowanie próbnych jedenastu pojazdów tej linii.

– Przez ostatnie 15 lat Octavia stała się prawdziwym sercem Skody. Kwintesencją naszego hasła “Simply Clever”, pojazdem przestronnym, praktycznym, rodzinnym i niedrogim. Model ten odegrał znaczącą rolę w rozwoju naszej firmy od lat 90. Jego druga generacja to był kolejny wielki krok naprzód. Liczba wyprodukowanych 1,5 miliona Octavii II pokazuje, jak wielki odnieśliśmy sukces – powiedział Michael Oeljeklaus, członek zarządu, odpowiedzialny za produkcję i logistykę.

Podkreślił do tego, że w opracowanej strategii rozwoju koncernu, model Octavia pełnić będzie jedną z kluczowych ról.