SKODA: LAPPI NOWYM KIEROWCĄ FABRYCZNYM

Zwycięzcy Rajdu Polski 2012, Esapekka Lappi i Janne Ferm stworzą nową ekipę Škoda Motorsport, zastępując w modelu Fabia Super 2000 Juho Hänninena i Mikko Markkule, którzy w zespole spędzili aż cztery lata.

Nowy zespół pojawi się w wybranych rajdach WRC. Druga załoga Škody: Jan Kopecký i Pavel Dresler, weźmie natomiast udział w Mistrzostwach Europy.

– Rok 2012 był wyjątkowym okresem dla zespołu Škoda Motorsport. Wygraliśmy wiele rajdów, zdobyliśmy znaczące tytuły i pokazaliśmy się od najlepszej strony. Będziemy kontynuować nasz projekt w przyszłym roku i liczymy, że nowa załoga okaże się równie skuteczna i niezawodna, co poprzednia. Już niedługo rozpoczniemy przygotowania do przyszłego sezonu – mówi Michal Hrabánek, szef zespołu.

Nowi członkowie ekipy są bardzo podekscytowani nadchodzącymi występami.

– Bycie częścią zespołu fabrycznego to wielki zaszczyt. Škoda Fabia Super 2000 to najlepszy samochód w swojej kategorii, co widać po jego długiej liście sukcesów. Doceniamy daną nam szansę i w nowym zespole damy z siebie wszystko – powiedział Esapekka Lappi.

Juho Hänninen i Mikko Markkula odchodzą ze teamu.

– Chciałbym podziękować Juho i Mikko za znakomite występy w barwach naszej ekipy. Osiągnęli oni bardzo wiele i stali się najlepszym zespołem w historii motorsportu w wykonaniu Škody – skomentował Michal Hrabánek.

Hänninen i Markkula zdobyli z zespołem tytuł IRC (2010), SWRC (2011), a także Mistrzostwo Europy (2012). To pierwsza ekipa na świecie, która odniosła zwycięstwo we wszystkich z tych trzech serii rozgrywek.

– To były najlepsze cztery lata mojego życia. Chciałbym podziękować marce Škoda za daną mi szansę, a także za wszystkie wspólne wysiłki. Jesteśmy wdzięczni za każdą spędzoną chwilę w tym zespole – podziękował Juho Hänninen.

Rok 2012 okazał się jednym z bardziej udanych sezonów rajdowych dla Producenta. Škoda stała się najbardziej utytułowaną marką w historii zawodów IRC, wygrywając je trzy razy z rzędu. Ponadto, Hänninen i Markkula wygrali tegoroczne Mistrzostwa Europy, a Jan Kopecký i Pavel Dresler triumfowali w Mistrzostwach Czech. Kierowcy Fabii Super 2000 zdobyli także mistrzowskie tytuły w Austrii, Niemczech, Słowenii, Turcji i Bułgarii.