SKODA: NOWA FABIA R5 OTRZYMAŁA HOMOLOGACJĘ

skoda-fabr5-1

Nowa odsłona Škoda Fabia R5 jest gotowa do startów w rajdach. Sportowa wersja jednego z najpopularniejszych modeli marki uzyskała homologację Międzynarodowej Federacji Sportów Motorowych (FIA).

Odświeżony samochód R5 ma jeszcze lepsze parametry techniczne i został wyposażony w kluczowe elementy designu pojazdu najnowszej generacji.


Zobacz także:

RAJDY


 

Rajdowa wersja seryjnego modelu Škoda Fabia to nowy wygląd reflektorów i jeszcze bardziej wyróżniający się przód. Jednocześnie auto zostało ulepszone technicznie pod względem osiągów i niezawodności. Nowa R5 jest wyposażona w jednostkę napędową nowej generacji o pojemności 1,6 litra z turbodoładowaniem.

Silnik posiada pompę oleju z ulepszoną regulacją hydrauliczną, elektryczną pompę wodną i dysponuje nowym, bardziej skutecznym systemem chłodzenia.

skoda-fabr5-2

Zawór regulujący ciśnienie w układzie doładowania jest teraz sterowany elektronicznie, a udoskonalone połączenie alternatora z wałem korbowym zapewnia jeszcze lepszą moc silnika podczas przyspieszania. Fabia została także wyposażona w nową elektronikę silnika, w tym system sterowania włoskiej firmy Magneti Marelli oraz nowy wyświetlacz.

Skrzynię biegów dostosowano do poprawionych osiągów silnika. Karoseria została wzmocniona, zamontowano nową klatkę zgodnie z regulacją FIA 2019. Nowy układ kierowniczy ma bardziej bezpośrednie przełożenie co daje lepszą przyczepność.

– Udoskonalona Fabia R5 jest kontynuacją udanego projektu R5, który przebiega zgodnie z ustalonym harmonogramem. Pomyślna homologacja nastąpiła zgodnie z nowymi normami bezpieczeństwa FIA. Teraz koncentrujemy się na wprowadzeniu nowego samochodu i rozpoczęciu budowy pierwszych samochodów dla klientów – komentuje Michal Hrabánek, Szef Škoda Motorsport.

Do tej pory na całym świecie dostarczono 269 sztuk modelu Fabia R5, w samym 2018 r. sprzedano 80 rajdowych samochodów. W 2019 r. Škoda Motorsport wprowadzi dwa samochody do wybranych rund Rajdowych Mistrzostw Świata WRC. Obecni mistrzowie WRC 2 Jan Kopecký i Pavel Dresler z Czech wystartują w kilku imprezach WRC oraz podejmą się obrony tytułu rajdowych mistrzów Czech.

Fiński zespół, Kalle Rovanperä i pilot Jonne Halttunen wystartują w nowo utworzonym cyklu WRC 2 Pro Rajdowych Mistrzostw Świata.