SKODA: PIERWSZE ZDJĘCIA NOWEJ OCTAVII III

Skoda Auto opublikowała pierwsze zdjęcia nowego modelu Octavia III. Stało się to po oficjalnej konferencji z udziałem dziennikarzy z całego świata, która odbyła się w nowym muzeum marki w Mlada Boleslav.

– Ten model jest synonimem marki Skoda, a Octavia towarzyszy największym sukcesom od początku współpracy z koncernem Volkswagen. Liczymy, że ten nowoczesny samochód stanie się dla nas ogólnoświatowym sukcesem i to auta dołączy do pierwszej dziesiątki najchętniej kupowanych. Posiada bowiem korzystny stosunek ceny do jakości – mówił Winfried Vahland, prezes zarządu Skoda Auto.

Auto jest zdecydowanie bardziej luksusowe. Bardzo zadbano o wyposażenie. W standardzie znajdą się: elektrycznie otwierany szklany dach, system bezkluczykowy, dwustrefowa klimatyzacja, nowej generacji reflektory bi-ksenonowe, tylne poduszki powietrzne, system rozpoznawania zmęczenia kierowcy, asystent pasa ruchu i wykrywania pieszego na drodze.

Octavia III zbudowana została na koncernowej platformie MQB. Długość jej wynosi 4659 mm, a rozstaw osi 2686 mm. Mimo że samochód jest o 90 mm dłuższy, o 45 mm szerszy, a rozstaw osi zwiększył się o 108 mm, jego masa jest niższa nawet o 102 kg! Imponuje znów duży bagażnik – jego pojemność to 590 litrów.

Przewidziano kilka silników. Najmniejszy ma pojemność 1.2 litra (TSI) i moc 86 KM. W sumie benzynowe motory będą cztery: o pojemności 1.2, 1.4 i 1.8 litra. Także diesle (TDI) będą cztery: o pojemności 1.6 i 2.0 l, różniące się mocą. Przewidziano skrzynie biegów manualne i automatyczne DSG.

Oczywiście ma nie zabraknąć także wersji z napędem 4×4, sportowego RS oraz GreenLine (1.6 TDI – 110 KM, spalanie 3,4 l/100 km oleju).

Produkcja nowego modelu ma wynieść 400 tys. sztuk rocznie. Sprzedaż, jak zawsze na początku na rynku czeskim, ma ruszyć jeszcze przed salonem samochodowym Genewa 2013. Na wiosnę samochód pojawi się na innych rynkach, w tym także w Polsce.

Fot.: Skoda Auto