SKODA: PROTOTYPY W ODSTAWCE – TERAZ LICZĄ SIĘ MASKI

Škoda Auto wykorzystuje swoje nowoczesne drukarki 3D do produkcji specjalistycznych masek z filtrem FFP3 dla personelu medycznego.

Zaawansowany sprzęt firmy, który na co dzień wykorzystywany jest do opracowywania najnowszych prototypów aut, służy obecnie w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Marka wspiera w ten sposób pracowników ochrony zdrowia w Czechach. Producent działa również charytatywnie i udostępnia swoją flotę samochodów oraz elektrycznych skuterów.

Profesjonalna maska wielokrotnego użytku z filtrem FFP3 pomaga chronić użytkowników przed zarażeniem koronawirusem i jest przeznaczona dla lekarzy oraz personelu medycznego. Projekt maski został opracowany przez Czeski Instytut Informatyki, Robotyki i Cybernetyki (CIIRC) oraz Politechnikę Czeską w Pradze. Cały proces, od opracowania koncepcji do certyfikacji i uruchomienia produkcji, trwał zaledwie tydzień.

Projekt maski o nazwie CIIRC RP95-3D został udostępniony za darmo i może być zrealizowany przez każdą firmę, która dysponuje jednym z trzech rodzajów drukarek 3D Multi Jet Fusion. Škoda jest jednym z niewielu właścicieli sprzętu tego typu w Czechach, w związku z czym aktywnie zaangażowała się w produkcję.

– Wydruk jednej partii zajmuje szesnaście godzin, po czym następuje faza chłodzenia, która trwa mniej więcej tyle samo czasu. Cały proces produkcji jest zoptymalizowany, tak by w jednej partii powstało 60 identycznych masek. Ta powtarzalność jest niezwykle ważna, ponieważ tylko maska wykonana w ten sposób kwalifikuje się do certyfikacji – mówi Martin Sova, koordynator produkcji tworzyw sztucznych w centrum kompetencyjnym druku 3D marki.

Drukowane zestawy składają się z czterech części: maski głównej, zaślepek, adaptera mocowania wkładu filtra i pokryw wydechowych. Części są wysyłane do firmy 3Dees, która zbiera komponenty od wszystkich dostawców i dba o ostateczny montaż. Gotowy produkt ochrony osobistej, który można wielokrotnie używać i dezynfekować, a którego filtry zachowują właściwości przez tydzień, są wysyłane do Ministerstwa Zdrowia, które zarządza ich dystrybucją.

Produkcja profesjonalnych masek z filtrem to nie jedyna pomoc jaką oferuje marka. Wwspiera też organizacje charytatywne, m.in.: udostępniając flotę ponad 200 samochodów wykorzystywanych na co dzień w ramach platformy car sharingu HoppyGo i 150 skuterów elektrycznych z platformy BeRider. Pojazdy są wykorzystywane przez Caritas, ADRA, Czerwony Krzyż i fundację Sue Ryder do dostarczania lekarstw i żywności dla ponad 20 miast.

Škoda przeznaczyła już ponad 10 milionów koron czeskich na pomoc tym, których pandemia dotyka najdotkliwiej.