SKODA: SZKOLENIE KADR NA POTRZEBY ELEKTRYCZNEJ MOBILNOŚCI

skoda-szkol1

Wszyscy pracownicy, studenci i dostawcy Skoda Auto odbywają systematyczne i precyzyjnie ukierunkowane szkolenia poszerzające ich kompetencje w obszarze elektromobilności.

Od momentu startu programów szkoleniowych w maju 2016 r. ponad 12 000 pracowników producenta ukończyło z sukcesem kursy specjalne.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

ECO


 

Do końca czerwca 2019 roku w ramach Akademii Škody przeszkolono ponad 12 000 osób. Programy szkoleniowe ukończyło z sukcesem także ok. 1 450 pracowników firm dostawczych i 700 studentów. Dział szkoleń technicznych, który od kilku lat zajmuje się dziedziną elektromobilności, opracował treść kursów dostosowaną do potrzeb różnych grup docelowych.

Już w 2016 roku Akademia zaczęła oferować specjalne programy e-mobilności dla mechatroników, elektroników samochodów osobowych oraz elektryków. Od 2017 roku wszyscy odbywają dedykowane szkolenia z zakresu elektrycznej mobilności, precyzyjnie dostosowane do programów ich kursów.

skoda-szko2

– Wkroczenie w erę elektromobilności niesie ze sobą zmiany w obrębie wielu działów firmy i stawia zupełnie nowe wymagania względem naszych programów szkoleniowych i rozwojowych. Akademia Škody nie tylko oferuje naszym pracownikom i dostawcom szeroki wachlarz nowych formatów szkoleniowych, ale także zapewnia ich dopasowaną i zoptymalizowaną treść. Dzięki naszym najnowocześniejszym technologiom i wysoko wykwalifikowanym pracownikom, którzy chętnie zdobywają nowe umiejętności, jesteśmy doskonale przygotowani na przyszłe wyzwania – komentuje Bohdan Wojnar, członek zarządu marki ds. zasobów ludzkich.

Dla wykwalifikowanych pracowników uruchomiono trzystopniowy program kwalifikacyjny. Pierwszy poziom kwalifikacji odbywa się wyłącznie w sali wykładowej i jest dostosowany do potrzeb pracowników, np.: działów logistyki i produkcji, którzy w przyszłości będą zajmować się komponentami wysokiego napięcia.

Drugi poziom ma także charakter teoretyczny. Do grup docelowych należą pracownicy nadwoziowni czy lakierni, którzy będą pracować przy produkcji samochodów elektrycznych.

Trzeci poziom odbywa się w laboratorium elektromobilności i składa się z licznych sesji praktycznych prowadzonych wewnątrz pojazdów. Przeznaczony jest dla studentów i pracowników dziedzin specjalistycznych, którzy koncentrują się przede wszystkim na elektronice i pracować będą nad układem pojazdu.

skoda-szko3

Szkolenie obejmuje identyfikację i naprawę usterek w wiązce elektrycznej samochodu, jak również w jego komponentach wysokonapięciowych. Jako rozszerzenie tego trzeciego poziomu, szkoli się również specjalistów w zakresie diagnostyki problemów z akumulatorami wysokiego napięcia.

Jesienią 2019 roku Škoda rozpocznie seryjną produkcję komponentów do pojazdów elektrycznych Grupy Volkswagen w głównej fabryce w Mladej Boleslav. Wysokonapięciowe akumulatory będą stosowane w samochodach z napędem hybrydowym typu plug-in opartych na platformie MQB.

Już na początku przyszłego roku gamę modelową producenta uzupełni pierwszy samochód z napędem hybrydowym typu plug-in – Superb iV. Równocześnie do oferty wejdzie nowe, elektryczne Citigo-e iV: zwrotne, ciche, ekonomiczne auto przeznaczone do komfortowego, ekonomicznego przemieszczania się na terenie miast.