SMART: PÓŁTORA MILIONA MODELU FORTWO

smart ed

Taśmę montażową fabryki w Hambach opuścił 1,5-milionowy smart fortwo. Jubileuszowy egzemplarz – biały smart fortwo electric drive cabrio – wyprodukowano jeszcze przed rozpoczęciem wydłużonej przerwy wakacyjnej.

W czasie wydłużonej przerwy wakacyjnej fabryka smarta w Hambach przechodzi gruntowne prace modernizacyjne – największej od chwili uruchomienia produkcji w 1998 roku. Maszyny i instalacje zostaną w dużej mierze wymienione na nowe, a wdrożenie najnowocześniejszej technologii pozwoli usprawnić proces montażu.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Inwestycje modernizacyjne są częścią wartego ponad 200 mln euro programu rozbudowy, mającej na celu przygotowanie do produkcji nowej generacji smarta. Jednym z największych indywidualnych projektów jest nowa lakiernia, w której – nakładem ponad 50 mln euro – wdrożony zostanie ekologiczny proces malowania, spełniający obecne standardy koncernu Daimler dla aut osobowych. Dodatkowo, pozwoli on poszerzyć paletę stosowanych barw. W efekcie przyszli nabywcy smarta będą mogli wybrać kolor tridionu spośród wszystkich dostępnych odcieni lakieru.

smart ed

– 1,5-milionowy egzemplarz to dowód wyjątkowego sukcesu smarta. Inspiruje on kierowców z kolejnych zakątków świata, bo jak żadne inne auto potrafi radzić sobie w miejskiej dżungli. A w czasach, gdy coraz trudniej o miejsca parkingowe, smartów będzie tylko przybywać – mówi Annette Winkler, szefowa smarta. Napędzany silnikiem spalinowym lub elektrycznym i dostępny w ramach innowacyjnych projektów mobilności, takich jak car2go, smart jest przystosowany do globalnych wymogów. A w 2014 roku do naszej oferty dołączy całkiem nowy samochód miejski z miejscem dla czterech osób.

Z fabryki smarta w Hambach w ubiegłym roku wyjechało ponad 104 tys. samochodów. Na miejscu pracuje około 1,5 tys. ludzi. Milionowy egzemplarz smarta fortwo opuścił zakład we wrześniu 2008 roku, równe 10 lat po narodzinach marki. W ubiegłym roku eksperci francuskiego magazynu branżowego “Usine Nouvelle” oraz uczelni biznesowych INSEAD i WHU nagrodzili fabrykę tytułem “Trophée de l’Excellence Industrielle 2012” za wydajny model produkcji i logistyki.

Odnowiony w ubiegłym roku smart na nowo definiuje pojęcie miejskiej mobilności. Obecnie jest sprzedawany jest na 46 rynkach świata, od niedawna również w Rosji. Największą popularnością cieszy się w Niemczech, we Włoszech i w Chinach.