SOLARIS: PREMIERA ELEKTRYCZNEGO AUTOBUSU DO POBORU KRWI

solaris-krew1

Solaris Urbino 8,9 LE electric, unikatowy na skalę światową autobus elektryczny do poboru krwi zaprezentowany został w Katowicach. To pierwszy z dwóch tego typu pojazdów zamówionych przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Katowicach.

Pojazd już w dniu premiery otrzymał nagrodę Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji.


Zobacz także:

ECO

UŻYTKOWE


 

Pierwszy całkowicie bezemisyjny autobus służący jako mobilna stacja krwiodawstwa został oficjalnie zaprezentowany podczas obchodów 70-lecia istnienia RCKiK w Katowicach. Został zbudowany na bazie Urbino 8,9 LE electric – modelu, który otworzył portfolio ekologicznych, napędzanych energią elektryczną pojazdów polskiego producenta.

solaris-krew2

Solaris Urbino 8,9 LE electric, przypominający z zewnątrz standardowy autobus, został przystosowany dla potrzeb poboru i przechowywania krwi. Producent wyposażył go bowiem – zgodnie z życzeniami RCKiK w Katowicach – w dwa specjalistyczne fotele do poboru krwi, gabinet lekarski, część recepcyjną, a także niewielką część gastronomiczną.

Dodatkowo w pojazdach zostały zamontowane m.in. rolety i zewnętrzne markizy oraz oświetlenie wykonane w technologii LED. Dzięki klimatyzowanej przestrzeni pasażerskiej, dostępności WiFi oraz gniazdom USB zamontowanych przy fotelach każdy chętny będzie mógł oddać krew w komfortowych warunkach.

Elektryczny ambulans do pobierania krwi został zaprojektowany i zbudowany tak, aby bez żadnych przeszkód przeprowadzać akcje honorowego krwiodawstwa w centrach miast, galeriach handlowych, halach sportowych, czyli w miejscach, gdzie konwencjonalne – napędzane silnikami spalinowymi – pojazdy do pobierania krwi nie mogą być stosowne.

solaris-krew3

Wyposażony w napęd elektryczny o mocy 160 kW i baterie o pojemności 160 kWh, autobus gwarantuje w pełni bezemisyjną eksploatację przy użyciu ogrzewania lub klimatyzacji, a także pracy wszystkich urządzeń pokładowych.

Wyprodukowany w Bolechowie niespełna 9-metrowy Urbino electric spełnia wszystkie standardy i przepisy obowiązujące w Centrach Krwiodawstwa, umożliwia także zdalną transmisję danych do komputerowego systemu Banku Krwi. To m.in. dzięki tym cechom pojazd ten otrzymał nagrodę Międzynarodowych Targi Wynalazków i Innowacji INTARG 2018. Elektryczny ambulans do pobierania krwi został także zgłoszony do Urzędu Patentowego jako wynalazek i w chwili obecnej poddawany jest weryfikacji.

Historia współpracy Solarisa z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jest długa i trwa już ponad 20 lat. Pierwszy wyprodukowany w Bolechowie pojazd specjalny – ruchoma stacja pobierania krwi na bazie autokaru turystycznego – wyjechał z fabryki już w 1996 roku.