STACJA MERCEDES: FILM I ZABAWA FOTOGRAFIĄ

Merc_1a

12 sierpnia 2013 r. Stacja Mercedes na warszawskim Powiślu stanie się centrum filmowego świata. Spotkanie z Grażyną Torbicką, Marcinem Dorocińskim i Arthurem Reinhartem, rozmowa z Katarzyną Bareją (córką Stanisława Barei), a także zabawa z fotografią – to tylko niektóre atrakcje zaplanowane na ten dzień.

W najbliższy poniedziałek o godzinie 18.00 w Stacji Mercedes rozpocznie się malowanie światłem z Polską Światłoczułą – pomysłodawcą przedsięwzięcia polegającego na projekcji filmów w miejscowościach, w których mieszkańcy pozbawieni są możliwości spotkań z polskim filmem autorskim i jego twórcami.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI
STACJA MERCEDES


W wyciemnionym wnętrzu Czułka (który jest jednym z dwóch – obok Światka – światłoczułych samochodów Mercedesa) będzie można malować światłem. Jest to impresjonistyczna zabawa z fotografią, w której rejestrowane jest światło wprawione w ruch. W ciągu dziesięciu sekund można namalować światłem kolorowych latarek swój obraz, na którym uwieczniony będzie również portret samego „malarza”. W zabawie mogą wziąć udział zarówno najmłodsi, jak i starsi amatorzy światła.

Merce 2_2

O godzinie 19.00 organizatorzy zapraszają na dyskusję „Mercedes w Polskim Filmie”, którą poprowadzi Maciej Replewicz, autor biografii „Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła”. W spotkaniu weźmie udział córka twórcy kultowych filmów – Katarzyna Bareja, redaktor naczelny magazynu Classicauto – Wojciech Jurecki oraz operator – Wojciech Jastrzębowski.

Natomiast o 20.30 Ewa Łabno-Falęcka porozmawia z Grażyną Torbicką, Arthurem Reinhartem, Edwardem Miszczakiem i Marcinem Dorocińskim o festiwalach filmowych w Polsce i o tym, jak przy okazji wspierać filmowe pasje, o udanych debiutach i gwiazdorskich obsadach oraz o projekcie Polska Światłoczuła, który już trzeci rok kręci filmowo po polskich wsiach i miasteczkach, po remizach, kościołach i więzieniach

W programie poniedziałkowego wieczoru znajduje się też pokaz dwóch zabytkowych Mercedesów Jarosława Jaźwińskiego, które brały udział w kilku polskich filmach. Miłośnicy samochodów będą mieli okazję obejrzeć również klasyczne modele, które dumnie zaprezentują członkowie Klubu Zabytkowych Mercedesów.

Merc 3_3

Stacja Mercedes codziennie przez całe lato (do połowy października) oferuje solidną porcję kultury i sztuki – oprócz wystaw prac renomowanych artystów odbywają się ciekawe dyskusje dotyczące kultury współczesnej, warsztaty twórcze dla dzieci oraz koncerty – zarówno muzyki klasycznej, jak i wszelkich gatunków współczesnych.

Inicjatorem projektu Stacja Mercedes, który od 20 lipca wzbogacił ofertę kulturalną Powiśla jest Mercedes-Benz przy współpracy z Fundacją Bęc Zmiana, Grupą Warszawa oraz warszawską pracownią projektową WWAA.

Program
* 17:00 – prezentacja zabytkowych Mercedesów Jarosława Jaźwińskiego;
* 18:00 – malowanie światłem z Polską Światłoczułą;
* 9:00 – dyskusja „Mercedes w Polskim Filmie”, moderator – Maciej Replewicz;
* 20:30 – dyskusja nt. projektu Polska Światłoczuła i polskich festiwali filmowych; moderator – Ewa Łabno-Falęcka;
* 21:30 – projekcja filmu „Holy Motors” Léos Caraxa.

Stacja Mercedes znajduje się na rógu ul. Kruczkowskiego i al. 3 Maja w Warszawie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.