TOKIO 2011: NISSAN JUKE NISMO – SPORTOWY CROSSOVER

Nissan Motor Co., Ltd prezentuje nowy kierunek rozwoju swojego działu odpowiedzialnego za sport, czyli Nismo. Jedną z niekwestionowanych gwiazd wystawy samochodów Tokyo Motor Show jest Nissan Juke Nismo, czyli wizja tego, jak może wyglądać sportowa wersja odnoszącego sukcesy kompaktowego crossovera.

Dzięki swoim charakterystycznym kształtom Nissan Juke na nowo zdefiniował bardzo konkurencyjny segment B, ale Juke Nismo Concept jest jeszcze bardziej dramatyczny. Jest niższy, szerszy i ma potężniejszą bryłę nadwozia. Nawet stojąc nieruchomo, samochód zdradza swój wyczynowy charakter.

Skierowany do kochających samochody odbiorców, szukających auta, które odzwierciedla ich zadziorny charakter, Juke Nismo Concept pogłębia unikalną mieszankę zwinności kompaktu, prowadzenia, jakie zapewnia nadwozie coupé oraz siły SUV-a, jaką można znaleźć w modelu bazowym.

– Globalny sukces sprzedaży Nissana Juke dowiódł ponad wszelką wątpliwość, że klienci szukają czegoś innego. Juke Nismo Concept przenosi tę ideę o poziom wyżej. Jest energetyczny, charakterystyczny i bardzo pożądany – powiedział Andy Palmer, Wiceprezes Nissan Motor Co., Ltd.

Pomalowany w charakterystyczne barwy Nismo, czyli białą perłę z czerwonymi akcentami, Juke Nismo Concept wyposażony jest w body kit stworzony przez specjalistów od aerodynamiki z Nismo, którzy zbierają szlify doskonaląc nadwozia samochodów wyścigowych.

I tak, jak w przypadku samochodu wyścigowego, body kit Juke Nismo Concept został zaprojektowany nie tylko po to, aby dobrze wyglądać, ale także, aby zapewnić wysoką wydajność aerodynamiczną. Nowe części obejmują m.in. zmienione zderzaki z przodu i z tyłu, szersze błotniki oraz listwy progowe.

Zmianie uległ także przedni grill oraz spoiler tylnej klapy, po bokach którego dodano nowe elementy, jeszcze wydajniej kierujące strumień powietrza. Nawet kształt lusterek bocznych został zmieniony tak, by poprawić aerodynamikę i zwiększyć docisk bez zwiększania oporów powietrza.

Oznacza to, że powierzchnia przylegania opon uległa zwiększeniu w celu poprawy przyczepności, na co wpływ mają także nowe, stylowe 19″ aluminiowe felgi.

Oczywiście zmiany wprowadzone przez Nismo nie ominęły zawieszenia, które zostało obniżone i usztywnione za pomocą części, które niedługo znajdą się w rozszerzonym katalogu części Nismo, natomiast turbodoładowany silnik 1,6 l z wtryskiem bezpośrednim zyskał więcej mocy, co przekłada się na osiągi.

Akcenty Nismo można znaleźć także we wnętrzu. Części, które mają wpływ na zmysł wzroku, dźwięk, wygląd i dotyk, takie, jak kierownica, pedały, wskaźniki, gałka zmiany biegów czy panele drzwi, zostały zmienione tak, by oferować większe doznania podczas jazdy. Wyczynowe oblicze samochodu podkreślają dodatkowo specjalne skórzane fotele kubełkowe, a o znaczeniu obrotomierza świadczy czerwone podświetlenie tarczy oraz wskazówki.

Sportowy charakter kokpitu nadają stonowane, uprzednio jasnokolorowe powierzchnie, natomiast dramatyczna konsola środkowa – ukształtowana na podobieństwo motocyklowego zbiornika paliwa – otrzymała metaliczną powłokę, która jeszcze bardziej dopełnia cały efekt.

– Plany na przyszłość dla Nismo to przygotowywanie kolejnych projektów samochodów sportowych dla wciąż powiększającej się rzeszy klientów. Nasza nadchodząca gama samochodów będzie tak samo innowacyjna i dostępna, jak każdy produkt Nissana, ale z dodatkiem energii Nismo ich posiadanie i prowadzenie będzie jeszcze większą przyjemnością – powiedział Prezes Nismo, Shoichi Miyatani.