TOYOTA ORAZ PSA ZACIEŚNIAJĄ WSPÓŁPRACĘ W EUROPIE

toyota-psa1

Toyota Motor Corporation (TMC) i Grupa PSA (PSA) ogłosiły, że zacieśniają współpracę. Pod koniec 2019 roku PSA rozszerzy gamę samochodów dostawczych produkowanych wspólnie z japońska marką na europejski rynek.

Toyota rozpocznie sprzedaż modelu z segmentu C-Van, produkowanego w fabryce w Vigo w Hiszpanii.


Zobacz relacje:

ROZMAITOŚCI


 

Toyota Motor Europe i PSA rozpoczęły współpracę od średniej wielkości lekkich samochodów użytkowych. Toyota Proace pierwszej generacji była produkowana we francuskiej fabryce Hordain należącej do PSA. Celem obecnego rozszerzenia współpracy jest wykorzystanie atutów każdego z koncernów na rynku samochodów użytkowych CDV i LDV (kompaktowych i średniej wielkości) w Europie, aby obniżyć koszty projektowania i produkcji. Toyota będzie uczestniczyć w kosztach inwestycyjnych nowego modelu użytkowego CDV.

W styczniu 2021 roku Toyota stanie się właścicielem fabryki Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech s.r.o. (TPCA) w Kolinie, spółki należącej obecnie do obu koncernów, produkującej samochody segmentu A – Toyotę Aygo, Peugeota 108 i Citroëna C1.

Spółka TPCA została założona przez PSA i TMC w 2002 roku. Zawarta wówczas umowa stwarza możliwość renegocjacji udziału w firmie każdego z partnerów. Według ostatnich ustaleń zawartych między obiema stronami, zakład w Kolinie przejdzie na wyłączną własność Toyota Motor Europe i zwiększy liczbę fabryk Toyoty w Europie do ośmiu. W TPCA nadal będą produkowane aktualne generacje modeli segmentu A obu koncernów.

– Porozumienie odzwierciedla bardzo dobre relacje między Grupą PSA i Toyotą. Nowa umowa pozwala naszym przedsiębiorstwom korzystać ze swoich atutów, dzielić się technologią i kosztami. Nasze zaangażowanie w fabryce w Kolinie to kolejny przykład realizacji zasady Toyoty, by produkować samochody tam, gdzie są sprzedawane. Potwierdza także, że planujemy długofalową obecność na europejskim rynku produkcji samochodów – powiedział podczas ogłaszania nowego porozumienia Didier Leroy, wiceprezydent Toyota Motor Corporation.

– Otwieramy nowy rozdział udanego i korzystnego dla obu stron partnerstwa. Nasza relacja opiera się na zaufaniu i przynosi korzyści zarówno naszym klientom, jak i naszym firmom – dodał Carlos Tavares, prezes zarządu Grupy PSA.

Informacje o fabrykach:

Zakład TPCA w Kolinie w Czechach działa od 2005 roku. W 2017 roku wyprodukował 199 000 samochodów 3 marek. Obecnie powstają w nim roczniki 2018 modeli Peugeot 108, Citroën C1 i Toyota Aygo.

Fabryka Hordain we Francji Grupy PSA powstała w 1992 roku. W 2017 roku wyprodukowała 135 000 aut 3 marek. Obecnie powstają w niej Peugeot Expert/ Traveller, Citroën Jumpy/ Spacetourer oraz Toyota Proace.

Zakład Vigo w Hiszpanii grupy PSA działa od 1958 roku. W 2017 roku opuściło go 434 000 nowych samochodów. Powstają w nim modele Peugeot Partner/ Rifter, Citroën Berlingo Van/ Berlingo, Opel/ Vauxhaul Combo, Citroën C4 Spacetourer, Citroën C Elysées oraz Peugeot 301.