TOYOTA: POJAZDY APM WESPRĄ ORGANIZACJĘ IGRZYSK W TOKIO

toyota-apm-1

Toyota, partner Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich ogłosiła, że opracowuje nowy produkt, aby ułatwić organizację najbliższej Olimpiady w Tokio 2020.

Pojazd APM (Accessible People Mover) został zaprojektowany specjalnie z myślą o tym sportowym wydarzeniu.


Zobacz także:

ECO

SPORT


 

Pojazdy APM oferują tzw. transport ostatniej mili oraz pomoc w nagłych sytuacjach kibicom, wolontariuszom i pracownikom obsługi podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

toyota-apm-2

toyota-apm-3

Poprzez swoje zaangażowanie w Ruch Olimpijski, Toyota dąży do tego, by zapewnić ludziom jak największą swobodę poruszania się, zgodnie z ideą mobilności dla wszystkich. Pojazdy APM realizują ten cel jako wygodny sposób transportu na ostatnim odcinku drogi, który pomoże jak największej liczbie uczestnikom Igrzysk dojechać na wydarzenia sportowe i do innych obiektów.

Posłuży do transportu zawodników i pracowników obsługi, a także kibiców o różnym stopniu sprawności, osób starszych, niepełnosprawnych, kobiet w ciąży i rodzin z małymi dziećmi. Część floty APM zostanie przeznaczona do udzielania pomocy podczas letnich imprez.

stoyota-igrzyska1

W czasie Igrzysk Toyota wprowadzi do użytku około 200 takich pojazdów do transportu widzów i pracowników obsługi pomiędzy poszczególnymi miejscami, w tym obiektami sportowymi czy Wioską Olimpijską.

Najważniejsze właściwości pojazdu

toyota-apm-4

1. Podstawowy model APM: transport na tzw. ostatniej mili, by ułatwić udział w większej liczbie wydarzeń Igrzysk Olimpijskich.

• pojazd elektryczny na baterie (BEV) na krótkie dystanse pokonywane z niewielką prędkością, odpowiedni do transportu widzów i obsługi na terenach imprez masowych;
• do użytku wszystkich uczestników Igrzysk Olimpijskich – zarówno zawodników i pracowników obsługi, jak i kibiców, w tym osób starszych, niepełnosprawnych, kobiet w ciąży i rodzin z małymi dziećmi;
• trzy rzędy siedzeń – w pierwszym znajduje się fotel kierowcy, w drugim mieszczą się trzy osoby, zaś w trzecim – dwie osoby; łącznie pojazd mieści 5 pasażerów i kierowcę; środkowa kanapa może zostać złożona, by umożliwić przewóz pasażera na wózku inwalidzkim;
• ze względu na bezpieczeństwo, miejsce kierowcy zostało usytuowane dość wysoko i centralnie; to ułatwi prowadzącemu pojazd kontakt z pasażerami i reagowanie na ich indywidualne potrzeby podczas wsiadania i wysiadania;
• siedzenia dla pasażerów są dostępne z obu stron; pojazd został dostosowany do potrzeb osób o różnym stopniu sprawności; wyposażono go w relingi bezpieczeństwa do pomocy przy wsiadaniu i opuszczaniu pojazdu, uchwyty do przypinania wózków inwalidzkich oraz rampy ułatwiające wjazd do wnętrza.

toyota-apm-5

2. Wersja ratunkowa modelu APM: pojazd do udzielania pomocy podczas Igrzysk.

• podstawowy model APM można przystosować do udzielania pomocy medycznej; ratunkowa wersja pojazdu umożliwia mocowanie noszy po jednej stronie, w miejscu połowy środkowej i tylnej kanapy; aby zapewnić transport osoby potrzebującej pomocy w stabilnych, bezpiecznych warunkach, pojazd będzie standardowo wyposażony w specjalnie przystosowane nosze.
• we wnętrzu, bezpośrednio przy noszach znajdują się także miejsca siedzące dla ratowników medycznych.