TOYOTA: SOJUSZ KAPITAŁOWY – SUBARU SPÓŁKĄ ZALEŻNĄ

Toyota_LandCruiser44

Toyota i Subaru podpisały nową umowę o sojuszu biznesowym i kapitałowym, która wzmocni ich długofalowe, czternastoletnie partnerstwo.

Toyota zwiększa swoje udziały w Subaru Corporation do 20 procent. Tym samym mniejszy partner staje się spółką zależną Toyota Motor Corporation.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

W związku ze zmianami, z którymi mierzy się branża motoryzacyjna, obejmującymi cztery kluczowe dziedziny – łączność z internetem, autonomiczność, współdzielenie pojazdów i elektryfikację (CASE), Toyota i Subaru łączą siły, by produkować samochody zgodne z najnowszymi trendami.

Od czasu podjęcia współpracy biznesowej w 2005 roku, obie firmy produkowały dla siebie wzajemnie różne modele oraz wspólnie opracowały bliźniacze sportowe coupe Toyota GT86 i Subaru BRZ. W czerwcu tego roku partnerzy ogłosili, że wspólnie zaprojektują platformę dla samochodów elektrycznych na baterie (BEV), a następnie zbudują oparty na niej samochód z napędem AWD Subaru i zelektryfikowanymi układami napędowymi Toyoty.

W nadchodzącym okresie, w ramach zacieśnionej współpracy Toyota i Subaru wspólnie opracują nowe modele 4×4 oraz następną generację Toyoty GT86 i Subaru BRZ. Subaru wprowadzi napęd Toyota Hybrid System do swoich kolejnych modeli, po udanej adaptacji do SUV-a Crosstrek Hybrid, oferowanego na amerykańskim rynku. Jednocześnie obaj producenci rozwiną współpracę w dziedzinie łączności samochodów z internetem i autonomicznego prowadzenia.

Toyota zwiększa swoje udziały w Subaru z 16,83 do 20 proc., zyskując 20-procentowe prawo głosu. Jednocześnie Subaru przejmuje akcje Toyoty o takiej samej wartości (do 80 miliardów jenów).

Obie firmy zacieśniają więzi, by wspólnie wejść na nowy poziom rozwoju, ale jednocześnie marki zachowają własną indywidualność.