TOYOTA: ŚWIATOWA PREMIERA NOWEJ GR 86

TOYOTA GAZOO Racing podczas wspólnej prezentacji z Subaru Corporation pokazała nowy model Toyota GR 86.

To światowa premiera najnowszego sportowego samochodu Toyoty, który uzupełnia portfolio linii GR. Trzeci globalny model z serii GR dołącza do GR Supry i GR Yarisa.


Zobacz także:

PREMIERY


 

Nowy GR 86 to następca modelu GT86, który trafił na rynek w 2012 roku i osiągnął sprzedaż na poziomie ponad 200 tys. egzemplarzy. GR 86 odziedziczył po swoim poprzedniku charakter samochodu sportowego. GR 86 będzie najlżejszym czteromiejscowym coupe w segmencie dzięki wielu technologicznym innowacjom, których celem jest redukcja masy. Stąd m.in. zastosowanie aluminium do wykonania dachu czy elementów nadwozia.

Samochód jest napędzany lekkim, czterocylindrowym silnikiem typu bokser o pojemności 2,4 litra. Nowa, większa jednostka napędowa sprawia, że GR 86 ma lepsze osiągi od swojego poprzednika.

Wymiary GR 86 są niemal identyczne jak GT86, a tym samym nowy model utrzymał nisko położony środek ciężkości, co przyczynia się do jeszcze bardziej zwinnego prowadzenia. Sztywność skrętną poprawiono o około 50 procent w porównaniu z GT86, dzięki czemu auto prowadzi się bardziej dynamicznie i pewniej pokonuje zakręty.

Samochód wyposażono w elementy aerodynamiczne takie jak przednie wloty powietrza czy boczne panele, które wywodzą się wprost z motorsportu. Sprawiają one, że GR 86 osiąga jedne z najlepszych w klasie właściwości jezdne i stabilność w zakrętach.

Długość (mm) 4 265
Szerokość (mm) 1 775
Wysokość2 (mm) 1 310
Rozstaw osi (mm) 2575
Masa (kg) 1 270
Silnik Ułożony poprzecznie, czterocylindrowy silnik typu bokser DOHC, z systemem bezpośredniego i pośredniego wtrysku paliwa D-4S
Pojemność (l) 2 387
Napęd Silnik z przodu, napęd na koła tylne
Zawieszenie Przód Kolumny MacPhersona
Tył Podwójne wahacze
Hamulce Przód Tarcze wentylowane
Tył Tarcze wentylowane
Opony (przód/tył) 215/40 R18

 

Więcej szczegółów dotyczących nowego GR 86 w Europie Toyota zaprezentuje jeszcze w tym roku.