TRAGICZNY WEEKEND: ZGINĘŁO 50 OSÓB

W ciągu ostatniego weekendu na polskich drogach doszło do 377 wypadków, w których zginęło 50 osób, a 429 zostało rannych. To co przeraża to liczba pieszych, którzy ponieśli śmierć w tych zdarzeniach. W sumie od piątku do niedzieli zginęło 25 pieszych.

W kilku przypadkach były to osoby starsze, które zostały potrącone podczas przechodzenia przez jezdnie. Z kolei w innych przypadkach, gdyby osoby poruszające się pieszo drogą posiadały elementy odblaskowe, mogłyby uniknąć wypadku.

Aura która panuje teraz w naszym kraju sprawia, że warunki na drodze robią się coraz trudniejsze i bardziej zdradliwe zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o rozwagę i ostrożność.

Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a nawet, gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Tylko w sobotę na polskich drogach zginęło 10 pieszych. Pod warszawskim Wołominem 74 letnia kobieta weszła na jezdnie wprost pod nadjeżdżający samochód. Być może gdyby nie pośpiech i większa uwaga to do tego wypadku by nie doszło. Do podobnego zdarzenia doszło także w sobotę w Konstantynowie Łódzkim, kiedy 71 letnia kobieta chciała przejść przez jezdnie w miejscu słabo oświetlonym. Gdyby miała przy sobie jakiś element odblaskowy być może kierowca, który ją potrącił zdążyłby w porę ją wyminąć.

O ostrożności nie należy zapominać także w momencie przejścia po zebrze – w Końskiej Woli doszło do zdarzenia, w którym zginęła 59 letnia kobieta. Przechodząc przez przejście została potrącona przez samochód.

Źródło i zdjęcie: policja.pl