UŻYWANE: VOLKSWAGEN PASSAT WCIĄŻ NUMEREM JEDEN

Jaki model auta jest najpopularniejszy w Polsce? W kraju nad Wisłą przeważają samochody stare czy nowe? Gdzie Polacy najchętniej naprawiają swoje auta: w lokalnym warsztacie czy autoryzowanym serwisie?

Tego typu informacje trafiły pod lupę specjalistów z systemu Yanosik.


Zobacz relacje:

ROZMAITOŚCI


 

Oto wyniki ich badań.

– Aplikacja Yanosik poza podstawową funkcją informowania o fotoradarach, wypadkach czy remontach daje możliwość skanowania kodu AZTEC z dowodu rejestracyjnego. Taka opcja sprawia, że kierowcy z poziomu smartfona mogą sprawdzić historię samochodu czy rozeznać się w ofertach OC od różnych ubezpieczycieli, a nawet liczyć na zniżkę ubezpieczeń komunikacyjnych za bezpieczny styl jazdy. Zgromadzenie anonimowych danych na temat aut skłoniło nas do przedstawienia podsumowania dotyczącego najpopularniejszych samochodów w Polsce – komentuje Julia Rachwalska, Yanosik.

Jakie są wyniki analizy?

Stare czy nowe auta?

Jako pierwszy został sprawdzony wiek pojazdów. W tym przypadku nie ma większego zaskoczenia: w Polsce nadal dominują stare auta. Nowe samochody – do 3 lat – stanowią zaledwie 1,2 proc. wszystkich samochodów dodanych w aplikacji Yanosik. Najpopularniejszy wiek aut osobowych w kraju to 15 lat, następnie 16 i 14 lat. Najczęściej w Polsce spotykane są auta wyprodukowane w przedziale czasowym: 1998 – 2008 r.

Najpopularniejsze samochody w Polsce

Jakie konkretnie samochody dominują w Polsce? Najpopularniejszym samochodem Polaków jest… Volkswagen Passat. Drugie miejsce należy do Audi A4, natomiast trzecią pozycję na podium zajął Volkswagen Golf. W czołówce znalazł się także Opel Astra oraz Ford Focus.

Lokalny warsztat czy autoryzowany serwis?

Ostatnim elementem zbadanym przez specjalistów systemu Yanosik było miejsce naprawy auta. Jakie są preferencje Polaków w tym zakresie?

– Znaczna większość kierowców, bo aż 88 proc., wybiera lokalne warsztaty do naprawy auta. Zaledwie 12 proc. zmotoryzowanych oddaje swoje auta do autoryzowanych serwisów. Taka tendencja może mieć powiązanie z wiekiem aut. Osoby, które posiadają 15-letnie auto raczej nie oddają aut do autoryzowanych serwisów. Z kolei właściciele nowych samochodów często mają w gwarancji zapewnione serwisowanie swojego pojazdu. Taka zależność może mieć decydujący wpływ na wybór miejsca naprawy. Przed oddaniem auta do naprawy warto sprawdzić opinie o danym miejscu. W aplikacji Yanosik znajduje się ok. 6385 warsztatów, które można oceniać, a aplikacja może prowadzić do konkretnych miejsc – komentuje Julia Rachwalska, Yanosik.