VOLKSWAGEN: ELEKTRYCZNY ID.R Z NOWYM REKORDEM W CHINACH

vw-tianmen-1

Romain Dumas za kierownicą Volkswagena ID.R pokonał 99 zakrętów drogi wiodącej na szczyt góry Tianmen w czasie 7 minut i 38,585 sekund.

Żaden człowiek nie zrobił tego dotychczas szybciej. To czwarty rekordowy wynik niemieckiego modelu.


Zobacz także:

SPORT

ECO


 

ID.R dzierży dzisiaj tytuł rekordzisty na: Pikes Peak (USA), Goodwood Festival of Speed (Wielka Brtytania), Północnej Pętli Nürburgringu w Niemczech (w kategorii samochodów elektrycznych), a teraz uzyskał też najlepszy czas wjazdu na szczyt góry Tianmen w Chinach.

vw-tianmen-4

Model ten jest sportowym przedstawicielem nowej rodziny elektrycznych aut Volkswagena, z których pierwszy – ID.3 – będzie miał swoją premierę 10 września podczas Salonu Samochodowego IAA we Frankfurcie nad Menem.

– Nowy rekord na naprawdę spektakularnej trasie – dzięki ID.R Volkswagen kolejny raz udowodnił, co elektryczne auta przyszłości potrafią już dzisiaj. Elektryczne samochody, jak ID.R, nie tylko poprawiają zastane rekordy ustanawiając nowe, ID.R pokazuje też, jak wiele emocji budzą i jakie będą ekscytujące auta, które pojawią się w przyszłości – stwierdził Ralf Brandstätter, Chief Operating Officer marki Volkswagen Samochody Osobowe.

vw-tianmen-5

Wymagające wyzwanie dla człowieka i samochodu

„Tianmen Shan Big Gate Road” na górze Tianmen jest jedyna w swoim rodzaju. Romain Dumas pokonał 10,906-kilometrowy „China Challenge” wiodący do „Bramy do Nieba” – spowodowanej erozją skalnego prześwitu o wysokości 131,5 metra – wykazując się odwagą i respektem.

99 zakrętów, niektóre o promieniu zaledwie 6 metrów, krótkie odcinki pozwalające na większe przyspieszenie, fragmenty, na których auto rozwijało prędkość 230 km/h i ekstremalnie wąskie tunele, w których niezbędne było gwałtowne hamowanie – Francuz podjął to ekstremalne wyzwanie brawurowo ustanawiając oficjalny rekord przejazdu.

vw-tianmen-2

ID.R jest wyposażony w dwa silniki elektryczne, a moc systemowa jego układu napędowego wynosi 500 kW (680 KM). Samochód porusza się na wykonanych specjalnie do niego oponach Bridgestone Potenza. Ze względu na próbę ustanowienia rekordu przez ID.R linię startu i mety na górze Tianmen ustalono notarialnie.

– Wjazd na szczyt góry Tianmen na pewno zachowam w pamięci jako mój najbardziej spektakularny wyczyn. Jestem dumny z ustanowieniu w Chinach rekordu elektrycznym Volkswagenem ID.R. Ponieważ wcześniej mieliśmy niewiele informacji i niewiele jazd testowych, wyzwanie było naprawdę duże. Droga jest niesamowicie wąska i kręta, ale dzięki elektrycznej mocy Volkswagena ID.R jazda sprawiała mi ogromną frajdę. Na krótkich prostych bardzo przydał się potężny moment obrotowy, na szybkich fragmentach dodatkowy docisk do podłoża zapewniały rozwiązania aerodynamiczne – powiedział Romain Dumas.

vw-tianmen-6

Na chińskiej górze Tianmen oddalonej w linii prostej o 1 300 km od Pekinu, znajduje się jedna z najbardziej widowiskowych dróg na świecie: Tianmen Shan Big Gate Road w prowincji Zhangjiajie. Wijąc się 99 ciasnymi zakrętami pokonuje ona różnicę wzniesień wynoszącą 1 100 metrów. Oficjalny najlepszy czas wjazdu auta wyścigowego na szczyt nie został wcześniej oficjalnie odnotowany.