VOLVO: POLESTAR S60 CONCEPT ZASKAKUJE OSIĄGAMI

volvo-s60_1-3

Volvo S60 Polestar Concept wyposażono we wzmocniony rzędowy sześciocylindrowy silnik T6 napędzający cztery koła za pośrednictwem układu Haldex.

Ten ponad 500 konny samochód jest pokazem technologicznych możliwości szwedzkiego producenta, a zarazem zapowiedzią zacieśnienia współpracy firmy Volvo i Polestar.


Zobacz także:
PREMIERY


Volvo S60 Polestar Concept prowadzi się jak samochód wyścigowy przystosowany do ruchu drogowego. Benzynowy, turbodoładowany sześciocylindrowy silnik rzędowy T6 został zapożyczony z najmocniejszych, produkcyjnych modeli Volvo. Na potrzeby auta koncepcyjnego moc tej jednostki podniesiono z 304 na 508 KM, a moment obrotowy z 440 na 575 Nm.

Za przeniesienie napędu odpowiada układ Haldex piątej generacji. Sportowe, obniżone zawieszenie dostarczył Öhlins – producent doskonale znany w branży wyścigowej i rajdowej. Nadwozie poszerzono i obniżono, w zmyślą o obniżeniu środka ciężkości. Pojazd osadzono na niskoprofilowych 19-calowych kołach (265/35/19) wyposażonych w kute obręcze dedykowane wyłącznie temu egzemplarzowi. Za ich filigranowymi szprychami można dostrzec ogromne tarcze hamulcowe wyposażone w zaciski rodem z toru wyścigowego.

volvo-s60_2-2

– Volvo S60 Polestar Concept to najszybszy samochód koncepcyjny w historii Volvo – powiedział Christian Dahl, założyciel i szef firmy Polestar.

– Podeszliśmy do tego projektu, używają produkcyjnego modelu Volvo S60, jako na platformy do samochodu wyścigowego – wyjaśnił Jan Andersson, główny inżynier firmy Polestar.

– To zdecydowanie najbardziej imponujące drogowe Volvo, jakie prowadziłem. I muszę powiedzieć, że nadal czuć w nim oryginalnego ducha Volvo – mówi zapytany o opinię, Robert Dahlgren, kierowca wyścigowy Volvo Polestar.

volvo-s60_3-4

Polestar jest partnerem Volvo od 1996 roku, oferując części i usługi tuningowe dla modeli produkcyjnych. Pakiet tuningujący Polestar można zakupić i wgrać do nowego lub używanego Volvo u każdego dealera marki. Są nim objęte m.in. silniki D3, D4, D5, T4, T5 i T6 – w zależności od modelu. Przyrost mocy i momentu obrotowego poprawia osiągi samochodu, jednocześnie nie nie podnosząc spalania. Nowe samochody Volvo poddane tuningowi Polestar są objęte pełną gwarancją mechaniczną.

DANE TECHBNICZNE
Polestar S60 Concept

– sześciocylindrowy, benzynowy silnik rzędowy Volvo T6;
– przyspieszenie 0-100 km/h: 3,9 sek.;
– prędkość maksymalna: powyżej 300 km/h;
– moc: 508 KM przy 6500 obr./min.;
– maksymalny moment obrotowy: 575 Nm przy obr./min.;
– maksymalne obroty: 7100 obr./min.;
– zmodyfikowana głowica cylindrów i komory spalania;
– zmodyfikowany kolektor dolotowy i wlot powietrza;
– turbosprężarka: Garrett 3171;
– system wydechowy: ze stali nierdzewnej Ferrita 3.5″.

volvo-s60_4-1