WAKACYJNE PORADY SEATA CZYLI WAŻNYCH SIEDEM WSKAZÓWEK

seat-wakacje1

Urlopowicze będący o krok od wyjazdu z domu, zastanawiają się, czy spakowali każdą niezbędną rzecz, myśląc przy tym o najbliższych dniach pełnych wypoczynku.

Wakacje to o wyczekiwany przez wszystkich czas, z którym często wiążemy duże plany. Niezależnie, czy spędzamy je w Polsce czy za granicą.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Eksperci od bezpieczeństwa drogowego nawołują jednak do skupienia się na drodze zarówno podczas długiej podróży, jak i w przypadku krótszych wycieczek. Przedstawiamy siedem wskazówek dotyczących bezpiecznej jazdy latem.

seat-wakacje3

1. Klapki i bikini załóż dopiero na plaży

Prowadzenie samochodu w stroju plażowym jest niebezpieczne, a w niektórych krajach grozi mandatem. Klapki zmniejszają kontrolę nad pedałami oraz spowalniają reakcje kierowcy. Podczas jazdy mogą łatwo zsunąć się z nogi i utknąć między pedałami.

W większości krajów europejskich nie ma przepisów wprost zakazujących jazdy w tego typu obuwiu, jednak policjant może przyznać mandat za prowadzenie w klapkach, jeśli uzna je za ubiór ograniczający swobodę ruchów. Kierowcy zobowiązani są zawsze nosić odpowiednie do jazdy obuwie. Te mniej stabilne, takie jak wspomniane klapki czy szpilki, powinniśmy przewieźć ze sobą i założyć dopiero po dotarciu na miejsce.

Ubranie również powinno być dostosowane do jazdy samochodem. Jazda bez koszulki (praktykowana przez 25 proc. kierowców według European Automobile Commission Foundation) może spowodować rany wywołane otarciem gołej skóry o pasy bezpieczeństwa. Jest za gorąco? Aby obniżyć temperaturę wewnątrz pojazdu, Centrum Techniczne SEAT-a zaleca najpierw przewietrzyć samochód, a dopiero po ruszeniu uruchomić klimatyzację.

seat-wakacje5

2. Brak wody jak 8 lampek wina

Jedzenie i picie podczas jazdy samochodem nie jest jednoznacznie zabronione, jednak tak samo jak używanie telefonu, wymaga oderwania rąk od kierownicy i rozprasza kierowcę. Mimo to podczas upalnych dni należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu.

Najlepiej jest napić się wody przed wyruszeniem w podróż, a później regularnie uzupełniać płyny przy użyciu nieodkręcanej butelki z tzw. „dziubkiem”. Badanie przeprowadzone przez Loughborough University (UK) i European Hydration Institute wykazało, że odwodniony kierowca popełnia te same błędy, co ten, który wypił… 8 lampek wina.

3. Dopasuj liczbę pasażerów do liczby miejsc w samochodzie

Nawet jeśli podróż ma zająć kilka minut, a miejsce docelowe oddalone jest jedynie o parę kilometrów, przewożenie większej liczby osób niż to dozwolone w dokumentacji samochodu jest ryzykowne i niezgodne z przepisami. Oznacza to, że „nadprogramowi” pasażerowie nie będą mieli pasów bezpieczeństwa, a w przypadku dzieci zabraknie miejsca dla urządzeń przytrzymujących. Nie ryzykuj nawet na krótkich odcinkach!

seat-wakacje4

4. Koniec z „zimnym łokciem”

Wystawianie łokcia za okno samochodu to często stosowana w lecie praktyka, która ma chłodzić kierującego, a niekiedy, wraz z głośno grającą muzyką, odzwierciedla jego beztroski stan ducha. Taka postawa nie jest jednak bezpieczna – po pierwsze, ogranicza zdolność do sterowania pojazdem, gdyż jedna ręka jest całkowicie lub częściowo zdjęta z kierownicy, a po drugie, w razie kolizji, może być przyczyną poważnych obrażeń.

Trzymanie nóg na desce rozdzielczej przez pasażera siedzącego z przodu to inna, niezwykle ryzykowna postawa, często spotykana w lecie. W razie wypadku, przednia poduszka powietrzna nie tylko nie ochroni pasażera, a może mu nawet bardziej zaszkodzić. Pamiętajmy o wyobraźni!

5. Ręcznik, okulary, krem do opalania, ale przede wszystkim… prawo jazdy

Niezależnie od dystansu, jaki zamierzasz przebyć i wielkości torby, w jaką chcesz się spakować, zawsze pamiętaj o tym, żeby zabrać dokumenty tożsamości. O ile dowód rejestracyjny nie jest już fizycznie wymagany podczas kontroli, o tyle dowód osobisty jest pożądany, a prawo jazdy obligatoryjne: jazda bez niego wiąże się z otrzymaniem kary pieniężnej.

seat-wakacje2

6. Parkuj w przeznaczonych do tego miejscach

Znalezienie miejsca parkingowego w pobliżu plaży często graniczy z cudem, jednak nie warto wtedy się denerwować. Klakson służy jedynie po to, aby zapobiec kolizji, a nie jako przejaw irytacji. Bez względu na poziom zatłoczenia, parkować można tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Pozostawienie samochodu na trawie, piasku lub na obszarze chronionym grozi niekiedy bardzo wysoką grzywną, a czasami również odholowaniem samochodu czy założeniem na jedno z kół blokady.

7. Letnie przeboje i wakacyjna miłość

Wielu artystów właśnie na początku wakacji wypuszcza swój najnowszy album lub singiel, aby to przy nim fani mogli bawić się całe lato. Zbyt głośne słuchanie muzyki w samochodzie grozi nie usłyszeniem innych ważnych dźwięków, takich jak syrena karetki pogotowia lub klaksonu innego pojazdu.

Z powodu dudniącej muzyki można również dostać karę grzywny za… niezachowanie należytej ostrożności na drodze. Ponadto jakkolwiek romantyczna nie byłaby piosenka, nie należy dać się ponieść emocjom. Całowanie pasażera na przednim siedzeniu odwraca uwagę kierowcy, a w Hiszpanii podlega mandatowi w wysokości 80 euro.