WEBASTO: JAK PRZYGOTOWAĆ SAMOCHÓD DO ZIMY

Przed nami okres jesienno-zimowy, szczególnie trudny z punktu widzenia kierowców. Warto się do niego należycie przygotować. Planując już teraz przegląd auta, unikniemy kolejek w punktach wymiany opon i warsztatach. Jest to też doskonała okazja, aby zamontować samochodowe ogrzewanie postojowe Webasto

Pogoda w weekend nam dopisuje. Jednak jak zapowiadają meteorolodzy już w tym tygodniu mogą zdarzyć się pierwsze opady deszczu ze śniegiem.

Nikt nie wie, jaką będziemy mieli zimę. Pewne jest natomiast to, że jak zawsze postawi ona przed kierowcami spore wyzwania. Tym bardziej, że w ostatnich latach zimowa pogoda staje się coraz trudniejsza
do przewidzenia – jednego dnia może być kilka stopni powyżej zera, by niedługo później nadeszły siarczyste mrozy. Takie warunki wymagają starannego przygotowania samochodu. Wiedzą o tym świadomi kierowcy, stosując kilka prostych zasad, które pozwalają zimą oszczędzić czas i sprawiają, że jazda w śnieżnej aurze staje się bardziej komfortowa i bezpieczniejsza.

Kilka prostych wskazówek

Sięgając po raz pierwszy po zimową kurtkę masz najlepszy sygnał do przygotowania samochodu do zimy.
Ze zmianą opon na zimowe nie czekaj na pierwsze mrozy, zimówki zapewniają bowiem lepszą przyczepność już od chwili kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Zwróć uwagę, aby zimowe ogumienie było nieco węższe niż letnie, bo wtedy przyczepność na śniegu będzie lepsza. Pamiętaj też, że najtrudniejsze warunki dla opon to mokry śnieg – aby dobrze spełniały swoją rolę, głębokość bieżnika musi wynosić przynajmniej 4 mm.

Żeby uniknąć przykrych niespodzianek z rozruchem silnika w niskich temperaturach, sprawdź stan akumulatora i jego zacisków. Zwróć też uwagę na stan oświetlenia, kondycję wycieraczek, stan oleju silnikowego, sprawdź czy płyn chłodzący nie wymaga wymiany. Zabezpiecz uszczelki drzwiowe odpowiednim środkiem przeciwdziałającym zamarzaniu i używaj tylko niezamarzającego płynu do spryskiwaczy (o temperaturze zamarzania przynajmniej o 5 stopni niższej niż temperatura powietrza).

To drobiazgi tylko z pozoru – w zimowych warunkach to one zadecydują bowiem o komforcie i bezpieczeństwie podróżowania.

Jaka pora roku, taki styl jazdy

Do jazdy w zimie dostosuj również swój styl jazdy. Doświadczeni kierowcy stosują kilka prostych zasad:

• prowadź auto z mniejszymi prędkościami, łagodnie – bez gwałtownych manewrów;
• pamiętaj, że liczba oznaczająca ograniczenie prędkości to tylko wskazówka, w żadnym wypadku nie cel;
• utrzymuj większe odległości od poprzedzających pojazdów. Przyczepność na bardzo śliskich nawierzchniach to najwyżej 10 procent przyczepności w porównaniu z jazdą po suchym asfalcie,
co np. oznacza, że droga hamowania wydłuża się dziesięciokrotnie;
• styl jazdy dostosuj do warunków panujących na drodze oraz do możliwości ogumienia;
• przed drogą zdejmij kurtkę, która ogranicza ruchy. Pamiętaj też, że w zimowym obuwiu trudniej jest operować pedałami hamulca, sprzęgła czy gazu.

Samochodowe ogrzewanie postojowe

Z każdym rokiem coraz większa liczba kierowców poznaje zalety samochodowego ogrzewania postojowego Webasto. Podnosi ono komfort jazdy, a przede wszystkim poziom bezpieczeństwa, na dodatek pozwalając oszczędzić czas. Urządzenie – mały piecyk grzewczy – jest montowane pod maską auta i działa niezależnie od silnika. Na kilkanaście minut przed wyjściem z domu zdalnym sygnałem uruchomiamy funkcję grzania.
Po przyjściu do auta zastajemy ciepłą kabinę, a śnieg sam ścieka z szyb.

Zalety takiego rozwiązanie są oczywiste – nadwozie auta jest odśnieżone w znacznie krótszym czasie, nie trzeba bowiem mozolnie skrobać szyb, a i usuwanie śniegu z dachu i pokrywy silnika trwa znacznie krócej. Trzeba to robić zawsze, bo za prowadzenie nieodśnieżonego samochodu grozi mandat. Na dodatek
w nagrzanym wnętrzu, szyby nie parują od wewnątrz, nie wilgotnieją i nie zamarzają. I wreszcie działające na postoju ogrzewanie wstępnie grzeje silnik, dzięki czemu po rozpoczęciu jazdy szybciej osiąga on temperaturę roboczą, a w efekcie zużywa mniej paliwa.

– Do każdego modelu samochodu można dobrać odpowiednie ogrzewanie postojowe – powiedział Tomasz Konieczny, Dyrektor Handlowy i Marketingu Webasto Petemar. Montaż przebiega stosunkowo szybko i nie jest bardzo kosztowny. Za to w mroźny dzień, kiedy kierowca będzie wsiadał do auta – nawet po obfitych opadach śniegu – zawsze będzie mógł ruszyć z miejsca mając przyjemnie nagrzane wnętrze pojazdu i doskonałą widoczność na wszystkie strony. Warto nadmienić także, że ogrzewanie Webasto to nie tylko funkcja grzania, ale również przewietrzania, która przydaje się latem.

Marka Webasto oferuje urządzenia przeznaczone zarówno do samochodów osobowych, jak i dostawczych oraz ciężarówek. Sterowanie funkcjami ogrzewania i wietrzenia może odbywać się na trzy sposoby – poprzez zegar montowany wewnątrz samochodu, pilota zdalnego sterowania lub za pośrednictwem telefonu komórkowego. Aplikacja Webasto Thermo Call pozwala w szybki i prosty sposób zarządzać wszystkimi funkcjami ogrzewania oraz wentylacji postojowej Webasto, z dowolnego miejsca znajdującego się w zasięgu telefonii komórkowej. Intuicyjna nawigacja pozwala błyskawicznie włączyć i wyłączyć ogrzewanie Webasto, zmienić tryb pracy z grzania na wietrzenie i odwrotnie lub wybrać funkcję automatycznego sterowania temperaturą, w której moduł sam dobierze tryb pracy odpowiedni do warunków panujących na zewnątrz.

Więcej na stronie www.ogrzewanie-postojowe.pl.