WEBASTO: KOMFORT I BEZPIECZEŃSTWO

Webasto_1_dogrzewacz

Samochody z nowoczesnymi silnikami Diesla od wielu lat wyposażane są w fabrycznie zamontowane „urządzenia dogrzewające”. Te silnikowe „podgrzewacze” mają za zadanie przyśpieszyć osiągnięcie temperatury roboczej silnika, a dzięki temu zmniejszyć zużycie paliwa oraz ułatwić spełnienie norm czystości spalin.

Umożliwiają także znacznie tańsze doposażenie pojazdu w ogrzewanie postojowe, zmniejszające ryzyko awarii silnika i uwalniające nas od kłopotliwego zeskrobywania lodu w czasie przymrozków, o czym nie wie wielu kierowców samochodów osobowych, dostawczych, a nawet ciężarowych.

Prosta i tania rozbudowa

Podgrzewacz to praktycznie połowa instalacji ogrzewania postojowego, którą wystarczy uzupełnić o pompę obiegu cieczy oraz instalację elektryczną, aby cieszyć się ze wszystkich funkcjonalności ogrzewania postojowego. Taką instalację można doposażyć także w typowe udogodnienia, jak na przykład pilot zdalnego sterowania czy system Thermo Call, który umożliwia sterowanie urządzeniem za pośrednictwem smart phone’a. Zadanie rozbudowy systemu należy powierzyć autoryzowanemu dealerowi Webasto, który potrafi skonfigurować taki układ w oparciu o fachową wiedzę, dokumentację techniczną i oryginalne części, tym bardziej, że w dwóch teoretycznie takich samych wersjach samochodu mogły zostać zamontowane różne urządzenia dogrzewające.

Czy moje auto ma podgrzewacz?

Teoretycznie można sprawdzić to samemu albo z mechanikiem zaglądając pod maskę silnika. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że instalacja w aucie używanym mogła być przerabiana, a obudowa z tabliczką znamionową może pochodzić z innego podobnego urządzenia, jeśli np. naprawy nie przeprowadzał autoryzowany dealer Webasto. Ponadto amatorskie metody „zgadywania po stykach” bywają zawodne i często prowadzą do niepotrzebnych wydatków jak zakup niewłaściwych czy zbędnych podzespołów.

Instalację należy powierzyć specjalistom

W celu sprawdzenia czy użytkowany pojazd został wyposażony w urządzenie dogrzewające i ile będzie kosztować jego rozbudowa do ogrzewania postojowego najlepiej skontaktować się z autoryzowaną stacją obsługi Webasto.

W tym celu wystarczy skorzystać ze strony internetowej www.ogrzewanie-postojowe.pl, gdzie w strefie Znajdź sprzedawcę wybieramy rodzaj produktu (Ogrzewanie postojowe), markę pojazdu i wpisujemy nazwę miejscowości albo kod pocztowy. W kolejnym kroku wybieramy Dealera i klikamy przycisk Utwórz zapytanie. Następnie doprecyzowujemy o jaki model, wersję silnika i wyposażenia nam chodzi oraz dobieramy elementy sterujące ogrzewaniem. W przypadku niektórych pojazdów konieczne bywa sprawdzenie numeru nadwozia w dowodzie rejestracyjnym, ponieważ producent samochodu montował różne rodzaje podgrzewacza w różnych egzemplarzach. Na koniec podajemy dane kontaktowe i zatwierdzamy wysyłkę zapytania.

Przed montażem warto przeprowadzić także analizę podgrzewacza u dealera Webasto, aby sprawdzić czy np. poprzedni właściciel auta nie zastąpił seryjnego urządzenia innym. Jeśli wszystko się zgadza można zlecić montaż. I poznać cenę.

Komfort i bezpieczeństwo

Ogrzewania postojowe to nie tylko komfort korzystania z ciepłej kabiny już w momencie rozpoczęcia podróży czy brak konieczności zeskrobywania lodu z szyb, ale przede wszystkim większe bezpieczeństwo. W nagrzanej kabinie szyby nie wilgotnieją i nie zamarzają. Poza tym uruchamianie ciepłego silnika zmniejsza jego zużycie i wydłuża jego okres bezawaryjnej pracy.