WYŚCIGI 1/4 MILI: STASZEWSKI Z REKORDEM I NA PODIUM

corvette 1-vtg-bitburg4

Podczas zawodów „Das Drag Day” w niemieckim Bitburgu, Grzegorz Staszewski pobił swój rekord Polski osiągając na dystansie 1/4 mili czas 7,896 sekundy.

Wynik zawodnika Castrol EDGE Team jest potwierdzeniem, że jego Corvette jest jednym z najszybszych aut na świecie i pierwszym zbudowanym w Polsce, które przełamało barierę ośmiu sekund. Zawodnik i jego Corvette pojechali do Bitburga właśnie z myślą o uzyskaniu rekordowego rezultatu.


Zobacz także:
SPORT


Najlepszy wynik Staszewskiego i jednocześnie rekord Polski udało się pobić dwukrotnie.

– Już po pierwszych ustawieniach samochodu zaliczyliśmy wynik przejazdu w dokładnie 8,048 sek. Później spędziliśmy noc na dopracowywaniu parametrów i stanęliśmy do kolejnej próby, która skończyła się wynikiem 7,896 sek. To był najlepszy wynik na tych zawodach i drugi rezultat w historii toru. Cały sezon kończymy na trzecim miejscu w Europie i czwartym na świecie w klasyfikacji samochodów z napędem na cztery koła – powiedział Grzegorz Staszewski, kierowca Castrol EDGE Team.

corvette 2-vtg-burnout

Zawody „Das Drag Day” różnią się od większości imprez tego typu, relacjonowanych w telewizji. Są one rozgrywane według zasady „tune and drive”, w której kierowcy modyfikują ustawienia, poprawiają osiągi i stają do kolejnych prób na torze.

– To są zawody otwarte, na które każdy może przyjechać i sprawdzić swoje umiejętności na profesjonalnie przygotowanym torze. Celem jest bicie rekordów i walka z samym sobą. Nie ma tu rywalizacji pomiędzy dwoma zawodnikami – objaśnia Staszewski.

Corvette Grzegorza Staszewskiego jest napędzana doładowanym silnikiem V8 o mocy dochodzącej do nawet 2000 KM – zależnie od paliwa i ustawień. Konstrukcja, która została stworzona od podstaw w Polsce, z szerokim wykorzystaniem kevlaru i włókien węglowych, ma jeden cel – uzyskiwanie jak najlepszych czasów na dystansie ¼ mili. Auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w mniej niż 2 sekundy, a kolejne ok. 2 sek. zajmuje uzyskanie 200 km/h.

corvette 3-vtg-bitburg6