WYŚCIGI: 150 KIEROWCÓW ZJEDZIE NA TOR POZNAŃ

WP 1_138

To będzie z pewnością największe wydarzenie sportowego sezonu 2013 na Torze “Poznań”. W dniach 21-23 czerwca odbędą się kolejne rundy FIA Central Europe Zone Circuit Racing Championships (czyli rywalizacja kierowców Strefy Europy Centralnej), Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski, Haigo ADAC Historic Cup, Wyścigowy Puchar Polski, Puchar Porsche GT3 oraz Volkswagen Castrol Cup.

Przez trzy dni na poznańskim obiekcie rywalizować będzie ponad 150 kierowców (aktualnie zgłoszonych jest 182) z wielu krajów, nie tylko europejskich.

sponsorenault


Zobacz także:
MOTOCYKLE


Harmonogram kwalifikacji i wyścigów jest bardzo napięty. W piątek, sobotę i niedzielę już od godziny 8, zawodnicy będą stawali do walki o najlepsze pola startowe, a potem o punkty w walce o tytuły. Przez trzy dni emocji i ciekawych zdarzeń na Torze “Poznań” z pewnością nie zabraknie, bo zawodnicy zaprezentują w stolicy Wielkopolski doskonałe auta.

Tym razem będzie można podziwiać m.in.:Czecha Antonina Herbecka w Pagani Zonda, Ferrari 430 pojadą Zdenko Baran i Dennis Waszek, Petr Mandelik i Marek Fried wystartują Lotusami Exige.

WP 4_160

Na Torze “Poznań” Czesi i Słowacy zaprezentują także: Ginetta GT50, Lotus Evora, BMW M3 oraz Radicale. W Formułach walczyć będą zawodnicy jadący takim autami jak: Van Diemen, Gloria, Tomis i Renault. Dla fanów wyścigów samochodowych będzie to prawdziwa gratka. Oby jak najczęściej tacy kierowcy i takie auta mogły gościć na poznańskim obiekcie.

Ale emocji nie powinno również zabraknąć w rywalizacji Pucharu Porsche GT3. Tutaj Polacy Andrzej Lewandowski i Stefan Biliński powalczą zapewne o zwycięstwo z Christopherem Ramirezem. Z kolei w mistrzostwach Polski w klasyfikacji Grand Prix liderem jest na razie Piotr Krawczyk jadący Mercedesem SLS, ale mocno go naciska dobrze znany na Torze “Poznań” Miroslav Konopka w Salenie.

WP 2_175

Ponad dwudziestu kierowców walczyć będzie o kolejne punkty w Volkswagen Castrol Cup. Zawodnicy startujący w tej rywalizacji podczas każdej kolejnej rundy udowadniają, że wszystko jest możliwe, a spora grupa kierowców może liczyć na zwycięstwo. Na razie liderem klasyfikacji pozostaje Jan Kisiel (213 pkt.), który wyprzedza Jakuba Litwina (184) i Mateusza Lisowskiego (180). A i następni w klasyfikacji zawodnicy nie tracą zbyt wiele do czołówki. Naprawdę w tej rywalizacji może się jeszcze wiele wydarzyć, bo przecież dopiero po najbliższej rundzie na Torze “Poznań”, zawodnicy przekroczą półmetek walki o pierwsze miejsce.

Tradycyjnie już najliczniejsza będzie rywalizacja w Wyścigowym Pucharze Polski. Tutaj zgłosiło się ponad 60 zawodników. Fiatami Seicento i Cinquecento pojadą kierowcy w klasie 1N i 1A. W klasie 2 i 3 pojawią się auta: Honda Civic, Kia Picanto, Renault Clio czy BMW i Peugeot.

WP 3_218

W klasach 4 i 5 głównie BMW, w klasach 6 i 7 – Alfa Romeo, Lancia i BMW. Natomiast klasa 8, to rywalizacja zawodników w Pucharze Malucha, czyli Fiatami 126 p.

Od kilku lat do Poznania przyjeżdżają też niemieccy kierowcy startujący w Haigo ADAC Historic Cup. Nie inaczej będzie także teraz. Nasi zachodni sąsiedzi zawsze są mile widziani na Torze “Poznań”.

Teresa Cichacka (Automobilklub Wielkopolski)