WYŚCIGI: BARDZO MOCNY SKŁAD AUDI NA 24H W DUBAJU

au-wys-d1

Nigdy wcześniej reprezentacja samochodów przygotowanych przez Audi Sport customer racing na wyścig w Dubaju nie była tak silna jak w tym roku.

13 z 93 wyścigowych aut stających 12 i 13 stycznia na starcie w tym kraju, ma na masce znak czterech pierścieni. Po raz pierwszy również, marka z Ingolstadt pokaże tam jednocześnie pojazdy zbudowane z myślą o trzech kategoriach wyścigów: GT3, GT4 i TCR.


Zobacz także:

SPORT


 

– 24-godzinny wyścig w Dubaju to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie sportowe. Tylko tu amatorzy dzielą miejsce w kabinie z zawodowcami, mają szansę konkurować z nimi na równych prawach, a nawet są w stanie zwyciężać nie tylko w swoich kategoriach, ale też w klasyfikacji ogólnej – mówi Chris Reinke, szef Audi Sport customer racing.

au-wys-d2

Dla przykładu: w roku 2016, ten długodystansowy wyścig wygrał Belgian Audi Club Team WRT jadący R8 LMS, a przed rokiem w kategorii TCR zwyciężył Team Cadspeed Racing with Atech ze swoim RS 3 LMS.

W tym roku, Audi Sport po raz pierwszy w historii tej imprezy pokaże tu wszystkie przygotowywane przez siebie modele samochodów wyścigowych. Cztery teamy wystawią na starcie R8 LMS w wersji GT3, mające szanse na zwycięstwo w klasyfikacji ogólnej. Zespół MS7 by WRT polegać będzie na doświadczeniu i dotychczasowych sukcesach Vincenta Mosse’a. Za kierownicą zespołowego Audi zasiądą m.in. Christopher Mies i Dries Vanthoor.

Optimum Motorsport był najlepszym teamem korzystającym z usług Audi Sport customer racing w wyścigu ubiegłorocznym. Wtedy w Dubaju znalazł się na miejscu czwartym. W tym sezonie, do Brytyjczyków dołączył Christopher Haase – zwycięzca 24-godzinnego wyścigu w Spa. Natomiast team Car Collection Motorsport ponownie wystawi największą w kategorii GT3 reprezentację Audi.

au-wys-d3

Niemiecki, prywatny team Petera Schmidta, w ostatnich dwóch latach zdobywał trzecie miejsca w klasyfikacji A6-Am i wygrywał wyróżnienia dla najlepszego debiutanta w serii wyścigów 24h. W tym roku, team z Walluf nad Renem wystartuje w składzie dwóch kierowców, do których dołączył doświadczony zawodnik Audi Sport Frank Stippler. Debiutantem w 24-godzinnej imprezie w Zatoce Perskiej będzie w tym roku berliński Team BWT Mücke Motorsport.

W jego składzie znalazł się inny wielokrotnie nagradzany kierowca Audi Sport, Markus Winkelhock, który za kierownicą aut z Ingolstadt już pięć razy zwyciężał w wyścigach 24-godzinnych, a w sezonie 2017 dodatkowo wygrał Intercontinental GT Challenge.

W tym sezonie, również po raz pierwszy, na starcie staną Audi R8 LMS przygotowane dla prywatnych zespołów zgodnie z wymaganiami kategorii GT4. Niemiecki team Phoenix Racing wystawia w tej klasie dwa pojazdy. Za kierownicą pierwszego zasiądą zawodnicy rodem z Hongkongu – Marchy Lee i Adderly Fong, czyli dwaj pierwsi mistrzowie zawodów pucharu Audi R8 LMS Cup.

au-wys-d4

Kombinacja w drugim samochodzie daje szanse trójce kierowców z doświadczeniem w serii pucharowej Audi Sport TT Cup. Joonas Lappalainen i Philip Ellis, to zdobywcy tego pucharu z ostatnich dwóch lat. Wraz z nimi w skład zespołu weszła też polska zawodniczka Gosia Rdest, biorąca udział we wszystkich dotychczasowych edycjach Audi Sport TT Cup.

Stawkę Audi w Dubaju uzupełnia pięć prywatnych zespołów startujących w kategorii TCR. W sumie wystawią one sześć egzemplarzy Audi RS 3 LMS. Barwy czterech pierścieni w tej klasie reprezentować będą: Lap 57 Motorsports ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Stanco & Tanner Motorsport by Autorama Wetzikon ze Szwajcarii, niemiecki zespół Bonk Motorsport, Bas Koeten Racing z Holandii oraz belgijski AC Motorsport.