WYŚCIGI: DUNLOP 24H DUBAI ZNÓW DLA MERCEDESA

Dunlop 1_php

Zespół Abu Dhabi by Black Falcon powtórzył swój ubiegłoroczny sukces, zwyciężając w pierwszym tegorocznym międzynarodowym wyścigu na wytrzymałość dla samochodów klasy GT, Touring i 24H Special. Po raz drugi zespół pędził po zwycięstwo za kierownicą auta Mercedes-Benz SLS AMG GT3.

Po 24 godzinach pochodzący z Abu Dhabi kierowca Khalid Al Qubaisi minął linię mety jako zwycięzca, prowadząc Mercedesa z numerem 1. Al Qubaisi i koledzy z zespołu: Sean Edwards z Wielkiej Brytanii, Holender Jeroen Bleekemolen oraz pięciokrotny mistrz DTM Bernd Schneider z Niemiec przejechali 600 okrążeń na liczącym 5,39 km torze Dubai Autodrome, pokonując łącznie 3234 km.

Ferrari 458 Italia włoskiego zespołu AF Corse, kierowane przez Włochów Lorenzo Carvalho, Lorenzo Case i Marco Cioci’ego oraz byłego fińskiego kierowcę Formuły 1 Mikę Salo, zajęło drugie miejsce. Na trzecim zaś znalazł się Aston Martin Vantage GT3 zespołu Craft Racing AMR, kierowany przez Franka Yu, Tomonobu Fuijiię, Darrena Turnera, Darryla O’Younga i Stefana Mücke. Czwarte miejsce w klasyfikacji ogólnej i zwycięstwo w klasie amatorskiej A6 przypadło w udziale Porsche 997 GT3 R zespołu Fach Auto, prowadzonego przez Niemców Germansa Otto Klohsa i Jensa Richtera, Austriaka Martina Raggingera i Szwajcara Carlo Lussera.

Ósmy wyścig Dunlop 24H DUBAI był emocjonującym wydarzeniem dla członków zespołu Abu Dhabi by Black Falcon. W środę, podczas jazd próbnych, jeden z ich dwóch Mercedesów-Benz SLS AMG uległ wypadkowi i został uszkodzony w stopniu uniemożliwiającym naprawę. Zespół odkupił samochód zapasowy od brytyjskiego zespołu Preci Spark i przystosował go do wymogów wyścigu na wytrzymałość, a więc mechanicy zespołu musieli pracować przez dwie noce jeszcze przed rozpoczęciem zawodów. Podczas samej rywalizacji auto znajdowało się w pierwszej piątce przez niemal całe 24 godziny, podczas gdy inni konkurenci tracili czas lub odpadali z powodu licznych awarii i wypadków. SLS AMG stopniowo wychodził na prowadzenie i ostatecznie zwyciężył.

– To niesamowite uczucie – powiedział Khaled Al Qubaisi, któremu przypadł w udziale zaszczyt pojechania na podium zwycięzców na grzbiecie wielbłąda, zgodnie z tradycją 24-godzinnego wyścigu Dunlop w Dubaju.

Al Qubaisi, Bleekemolen i Edwards mają teraz na koncie dwa zwycięstwa w wyścigu Dunlop 24H DUBAI, a Bernd Schneider dodał do listy swoich imponujących osiągnięć pierwsze zwycięstwo w wyścigu na wytrzymałość. Po uwzględnieniu drugiego miejsca w 2008 roku, Bleekemolen został najbardziej utytułowanym kierowcą w ośmioletniej historii wyścigu Dunlop 24H DUBAI.

W tym roku wyjątkowo wiele aut nie ukończyło wyścigu. Wśród nich znalazły się dwa BMW zespołu Saudi Falcons, prowadzone przez niemiecką stajnię Schubert Motorsport, zwycięzców klasyfikacji generalnej w 2011 roku. Włoski zespół AF Corse stracił dwa Ferrari już na początku wyścigu, ale jego trzeci samochód zajął 2. miejsce w klasyfikacji generalnej. Zażarta walka o trzecie miejsce toczyła się między Porsche zespołu Fach Auto Tech a Astonem Martinem teamu Craft Racing AMR. Ostatecznie zwyciężył Aston Martin. Oba samochody Fach Auto Tech ukończyły wyścig na miejscu czwartym i szóstym w klasyfikacji generalnej oraz pierwszym i trzecim w klasie amatorskiej A6. Piąte miejsce w klasyfikacji generalnej i drugie w klasie A6 zdobył brytyjski zespół Preci Spark z Mercedesem-Benz SLS AMG, prowadzonym przez spokrewnionych ze sobą Davida, Godfreya, Morgana, Philipa i Garetha Jonesów.

Francuscy kierowcy Francois Glenmor, Sébastien Crubilé, ‘Mr. John of B.’ i Soheil Ayari wygrali klasę Porsche 997 Cup, zdobywając 16. miejsce w klasyfikacji generalnej. Zwycięstwo w klasie SP2 przypadło w udziale Lucowi Braamsowi, Duncanowi Huismanowi, Oliverowi Freymuthowi, Maxowi Braamsowi i J.J. Verheulowi w Renault Mégane Trophy zespołu Dutch Equipe Verschuur. W kategorii SP3-GT4 zwycięzcą był prowadzący Lotusa Evorę GT4 zespół Cor Euser Racing w składzie: Vic Rice, Shane Lewis, Henk Thijssen i Trevor Knight. Brytyjski zespół RJN Motosport – z dwoma Nissanami 370Z prowadzonymi przez zwycięzców zawodów Nissan PlayStation GT Academy – miał problemy, ale ostatecznie zajął miejsca drugie (kierowcy: Lucas Ordonez, Wolfgang Reip, Mark Schulzhitskiy, Steve Doherty i Roman Rusinov) oraz dziewiąte (Sabine Schmitz, Peter Pyzera, Mark Schulzhitskiy, Steve Doherty, Alex Buncombe) w swojej klasie.

Najlepszym samochodem w klasie A5 okazał się BMW E46 GTR zespołu JR Motosport w składzie Pieter van Soelen, Harry Hilders, Koen Bogaerts i Bas Schouten, który prowadził w swojej klasie przez większość wyścigu. Niemiecki zespół Kuepperracing z BMW E46 Coupé (Bernd Kuepper, Michael Kroll, Martin Kroll, Chantal Kroll, Roland Eggimann) wygrał w klasie A4, a w klasie A3T zwyciężyło BMW 320D, kierowane przez żeński zespół Racing Divas Schubert z Holandii w składzie Liesette Braams, Sheila Verschuur, Gaby Uljee, Paulien Zwart i Sandra van der Slot.

Pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zespół LAP57 Racing zwyciężył w klasie A2 dwudrzwiową Hondą Saloon w składzie Mohammed Al Owais, Umair Khan, Omran Al Owais, Rupesh Chanake i Saeed Al Mehairi. W klasie D1 zwycięzcą okazał się inny zespół z ZEA – SVDP Racing, prowadzący BMW 120D (kierowcy: Jonathan Mullan, Spencer van der Pal, Wubbe Herlaar, Jason O’Keefe, Kris Budnik).

Kolejny, dziewiąty wyścig serii Dunlop 24H DUBAI, odbędzie się od 9 do 11 stycznia 2014 roku.