WYŚCIGI: HONDA CIVIC W MISTRZOSTWACH WTCC

Honda ogłosiła, że wystartuje z modelem Civic w Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych WTCC organizowanych przez FIA! To znakomita wiadomość dla sympatyków sportu samochodowego. Cykl cieszy się dużym zainteresowaniem w Europie.

– Podjęliśmy decyzję o udziale w wyścigach z europejską wersją modelu Civic – powiedział Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Hondy, Takanobu Ito. W tym celu opracujemy całkowicie nowy silnik i wszyscy jesteśmy bardzo podekscytowani tym nowym wyzwaniem.

Partnerami Hondy w tym projekcie są firmy Mugen i J.A.S. Motorsport. Zadaniem Mugena będzie wyprodukowanie opracowanego przez Honda R&D silnika oraz obsługa tej jednostki napędowej podczas wyścigów. J.A.S. Motorsport zbuduje samochód wyścigowy na bazie nowego pięciodrzwiowego modelu Civic, wyprodukowanego w fabryce Hondy w Swindon (Wielka Brytania).

Silnik wyścigowy to czterocylindrowa jednostka benzynowa o pojemności 1,6 litra z bezpośrednim wtryskiem paliwa, turbodoładowana, zgodna z przepisami (homologacją) kategorii Super 2000 opracowanymi przez FIA.

Ambicją Hondy jest start w WTCC jeszcze w tym sezonie podczas rundy w Japonii (21 października 2012, na torze Honda Suzuka), a potem w Chinach i Makao. Następnie Honda przystąpiłaby do wszystkich wyścigów sezonu 2013 z dwoma samochodami i zespołem zarządzanym przez J.A.S. Motorsport.

Wyścigi zawsze były “oczkiem w głowie” Hondy. W późnych latach 50. Honda przystąpiła do wyścigów Tourist Trophy na wyspie Man, a potem, w latach 60. do Formuły 1. Udział w WTCC (World Touring Car Championship) to kolejny rozdział w historii Hondy związanej ze sportami motorowymi i doskonała okazja do zademonstrowania sportowego ducha firmy jej fanom na całym świecie.