WYŚCIGI: MŁODZI KIEROWCY WYRUSZĄ NA PODBÓJ ŚWIATA

Pandemia koronawirusa powoduje, że zupełnie nie wiadomo, jak będzie wyglądał tegoroczny sezon w sporcie motorowym. Choć wydarzyć się może wiele, to jednak zawodnicy myślą o startach.

Bracia Milan i Oleg Pawelec oraz Mateusz Pasiuk zamierzają wystartować w cyklu European Talent Cup.


Zobacz także:

SPORT

MOTOCYKLE


 

To przedsionek juniorskich mistrzostw świata Moto3. Młodych kierowców zobaczymy w barwach Wójcik Racing Junior Teamu.

Cała trójka rok temu narzucała tempo w Pucharze Polski Pit Bike SM. Dwunastoletni Milan z kompletem dziesięciu zwycięstw sięgnął po tytuł w klasie Stock 150 Junior, w której na drugiej pozycji, z dziewięcioma finiszami na drugim miejscu, zmagania zakończył jego o dwa lata starszy brat Oleg.

Z kolei w klasie Stock 125 z kompletem finiszów na podium, w tym z pięcioma zwycięstwami, tytuł wywalczył 13-letni, pochodzący z Zielonej Góry Mateusz Pasiuk.

Młodzież postanowiła w tym roku rzucić sobie nowe wyzwanie. Pomoże jej w tym doświadczony Wójcik Racing Team, polski zespół od lat ścigający się w czołówce motocyklowych mistrzostw świata FIM EWC, w których zajmuje obecnie trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu 2019- 20. W tym roku ekipa Grzegorza Wójcika postanowiła nie tylko zadebiutować w mistrzostwach świata World Supersport, ale także pomóc najmłodszym w ich drodze do MotoGP.

Pochodzący z Nowego Tomyśla bracia Milan i Oleg to synowie Tomasza Pawelca, mistrza Polski klasy Supersport z 2004 roku. Swoim doświadczeniem wspomaga ich także wujek Andrzej Pawelec, sześciokrotny mistrz Polski, który na swoim koncie ma starty w MŚ FIM EWC oraz World Superbike.

Talent Milana już dostrzegli zagraniczni eksperci. W październiku 12-latek trafił do grona stu najbardziej obiecujących młodych zawodników z całego świata, którzy wzięli udział w testach do prestiżowej serii Red Bull MotoGP Rookies Cup.

Mimo ofert od innych ekip, także tych ze ścisłej światowej czołówki wyścigów Grand Prix, cała trójka wystartuje w serii European Talent Cup w polskich barwach Wójcik Racing Junior Teamu. Zawodnicy dosiądą identycznie przygotowanych, prototypowych motocykli Honda NSF250R i zmierzą się w siedmiu rundach na torach w Hiszpanii i Portugalii.

Wyścigi odbywać się będą w te same weekendy co zmagania juniorskich mistrzostw świata Moto3 oraz mistrzostw Europy Moto2, a podopieczni Grzegorza Wójcika będą pierwszymi Polakami w historii serii ETC. Każdy z jedenastu wyścigów oglądać będzie można na żywo i z odtworzenia na kanale YouTube cyklu FIM CEV Repsol. Do walki stanie aż 46 zawodników z 15 krajów.

– Debiut w European Talent Cup to dla nas ogromne wyzwanie. Po udanym sezonie w Pucharze Polski Pit Bike SM, a także świetnym debiucie Milana w testach Red Bull MotoGP Rookies Cup otrzymaliśmy oferty od doświadczonych, czołowych ekip ETC, ale chcemy przecierać w tej serii szlaki we własnych, polskich barwach. To oznacza, że czeka nas jeszcze trudniejsze zadanie, tym bardziej, że w stawce jest wielu świetnych i utytułowanych zawodników, a dla nas debiutancki sezon ma być rokiem nauki, bez presji walki o wynik. Długofalowo na pewno jednak na tym zyskamy. Tym bardziej, że możemy korzystać ze wsparcia i doświadczenia Wójcik Racing Teamu, za co bardzo dziękujemy Grzegorzowi Wójcikowi. Z uwagi na sytuację związaną z koronawirusem być może nie jest to najlepszy moment, aby komunikować start tak ważnego dla nas wszystkich projektu, ale przygotowaliśmy się do tego od miesięcy, a kilka dni temu organizatorzy opublikowali oficjalną listę startową więc nie chcemy już dłużej trzymać polskich kibiców w niepewności – mówi Tomasz Pawelec, manager juniorskiego zespołu.

– Pomoc młodym talentom jest dla mnie i całego Wójcik Racing Teamu równie ważna, co walka o czołowe pozycje w mistrzostwach świata FIM EWC, dlatego w tym sezonie będziemy kontynuować wspieranie naszym zdaniem przyszłych wielkich gwiazd tego sportu. Cała trójka naszych nowych podopiecznych pokazała w poprzednim sezonie niesamowite tempo, ogromny talent, potencjał i wyjątkową etykę pracy, dlatego nie mam wątpliwości, że Milan, Oleg i Mateusz zajdą bardzo daleko. Ten sezon nie będzie jednak dla nas łatwy. Mamy już bardzo duże doświadczenie i sukcesy w mistrzostwach świata FIM EWC, ale starty w serii ETC także dla nas, jako Wójcik Racing Teamu, oznaczają debiut w wyścigach motocykli prototypowych. Na naszych młodych zawodników nie nakładamy więc presji i wszyscy razem będziemy się przede wszystkim uczyć – dodaje szef zespołu Grzegorz Wójcik.

Kalendarz serii European Talent Cup 2020:
– 25/26 kwietnia – Portimao, Portugalia;
– 23/24 maja – Walencja, Hiszpania (dwa wyścigi);
– 13/14 czerwca – Barcelona, Hiszpania;
– 4/5 lipca – Estoril, Portugalia (dwa wyścigi);
– 18/19 lipca – Aragon, Hiszpania (dwa wyścigi);
– 10/11 października – Jerez, Hiszpania (dwa wyścigi);
– 7/8 listopada – Walencja, Hiszpania .