WYŚCIGI: POLKA W AUDI R8 LMS WYGRAŁA W GT4 W 24H DUBAI

audi-rdest1

Triumf już na początku sezonu: Team Phoenix Racing, jeżdżący w klasie GT4 przygotowanymi przez Audi Sport dwoma Audi R8 LMS, wygrał 24-godzinny wyścig rozgrywany w Dubaju.

Zespół w składzie: Gosia Rdest, Philip Ellis, John-Louis Jasper i Joonas Lappalainen wyprzedził na mecie drugi skład teamu złożony z kierowców z Hongkongu.

Kariera najnowszego modelu zbudowanego przez Audi Sport z myślą o klientach zewnętrznych, rozpoczęła się tak naprawdę wraz z tym wyścigiem długodystansowym. Nowe Audi R8 LMS w wersji GT4 dostępne jest dla klientów od grudnia roku ubiegłego. Dokładnie cztery tygodnie od dnia, w którym pierwsze egzemplarze tego samochodu oddane zostały do rąk prywatnych teamów, R8 LMS stanęły w szranki z dziewięcioma innymi autami pięciu różnych marek na otwarciu sezonu wyścigów 24-godzinnych w Dubaju.

audi-rdest2

Zwyciężył kwartet kierowców z Europy. Zespół w składzie: Gosia Rdest, Philip Ellis, John-Louis Jasper i Joonas Lappalainen wyprzedził na mecie drugi skład teamu Phoenix Racing złożony z kierowców z Hongkongu: Adderly Fong, Charles Kwan, Marchy Lee, Darryl O’Young i Shaun Thong.

Właściwie już od szóstej godziny zmagań na torze, Audi przewodziło klasyfikacji GT4, głównie dzięki trójce młodych kierowców, m.in. Polce Gosi Rdest, którzy wcześniej osiągnęli doskonałe wyniki w serii wyścigów Audi Sport TT Cup. Należy dodać, że Gosia była jedyną kobietą na podium. To drugi z rzędu sukces Rdest w Dubaju – w zeszłym roku również przywiozła puchar za trzecie miejsce w kategorii TCR. Tym razem poprawiła wynik.

Gosia dzieliła samochód z Ellisem, Lappalainenem i Jasperem. Dwóch z nich to mistrzowie pucharu Audi Sport TT Cup z 2016 i 2017 roku. Sukces trójki zawodników wywodzących się z tej samej serii wyścigowej pokazał, jak koncern z Ingolstadt otwiera ścieżki rozwoju dla młodych zawodników.

Nasza zawodniczka była zachwycona możliwościami nowego Audi R8 LMS.

audi-rdest4

– Samochód jest dość łatwy w prowadzeniu i daje bardzo dużo frajdy. Wymaga innego stylu jazdy niż przednionapędówki, trzeba sporo cierpliwości z dodawaniem gazu. Generalnie samochód bardzo pozytywnie mnie zaskoczył – mówi Gosia, która cały sezon 2018 spędzi za kółkiem właśnie R8 w Mistrzostwach Europy GT4.

– Ogromne gratulacje dla wszystkich kierowców i dla całego teamu. Od czasu debiutu i zwycięstwa w 24-godzinnym wyścigu na Nürburgring w roku 2012, Ernst Moser wraz ze swym zespołem robi doskonałą robotę dla marki Audi. Również inne teamy jeżdżące Audi walczyły w Dubaju dzielnie i odnotowały doskonałe wyniki – powiedział wyraźnie zadowolony Chris Reinke, szef Audi Sport customer racing.

Warto przypomnieć, że w także w roku ubiegłym w Dubaju wygrał samochód zbudowany przez Audi Sport customer racing. W klasie TCR zwyciężyło Audi RS 3 LMS należące do Team Bonk Motorsport. Zespół powtórzył swój sukces również w roku 2018, i to pomimo niepowodzeń z wczesnego stadium wyścigu. Ostatecznie team zajął trzecie miejsce w swej klasie, wyprzedzając inne Audi RS 3 LMS należące do Lap57 Motorsport.

Już za dwa tygodnie zawodnicy zasiadający za kierownicami Audi wezmą udział w kolejnej klasycznej imprezie wyścigowej. Wszystkie trzy budowane przez Audi Sport customer racing modele staną na starcie 24h Daytona – pierwszego w tym sezonie wyścigu rozgrywanego w Ameryce Północnej.