X-GAMES 2013: BŁAŻUSIAK NA PODIUM W MONACHIUM

Taddy 11_OT

Tadek Błażusiak wywalczył brązowy medal w trzeciej tegorocznej edycji Igrzysk Sportów Ekstremalnych X Games w Monachium. Motocyklista Orlen Team był najszybszy zarówno w wyścigu kwalifikacyjnym jak i ustawiającym kolejność startową.

Z powodu ulewnych deszczy, które od środy zalewały specjalnie wybudowany na stadionie olimpijskim w Monachium tor, organizator zdecydował się przełożyć rozgrywki z sobotniego wieczoru na niedzielne popołudnie.


Zobacz także:
SPORT


Do zawodów przystąpiło 24 konkurentów, pośród których znajdowali się między innymi: Mike Brown (zwycięzca z Barcelony), Geoff Aaron, Jonny Walker, Taylor Robert, Cory Graffunder, Kyle Redmond oraz Colton Haaker.

Tadek Błażusiak w zasadzie zdeklasował konkurentów w wyścigu kwalifikacyjnym uzyskując czas o ponad 4 sekundy szybszy od wszystkich w stawce.

Wyścig finałowy liczył 10 okrążeń. Zaraz po starcie na prowadzenie wysunął się Mike Brown. Tadek szybko przebił się na trzecią pozycję. Na kamienistym podjeździe na drewniany mostek utkwił Brown, którego prześcignął Taylor Robert. Zaraz za nimi w efektownym stylu wjechał Błażusiak, który chcąc zaatakować konkurentów dodał minimalnie zbyt dużo gazu. Jego motocykl momentalnie obróciło na śliskim drewnie i ustawiło w przeciwną stronę do kierunku ścigania, po czym zawodnik Orlen Team ześliznął się z trasy. Szybko podniósł jednak motocykl, powrócił na tor i rozpoczął swoją gonitwę za ścisłą czołówką z piątego miejsca.

Taylor Robert, pomimo dwóch niegroźnych upadków, nie oddał prowadzenia i wyznaczał tempo już do końca wyścigu. Jest to pierwsze w karierze zwycięstwo tego 22-letniego Amerykanina w imprezie endurocross. Na kamienistej sekcji utknął Mike Brown, którego wyprzedził Hiszpan Alfredo Gomez. Tadek Błażusiak doskonale wykorzystał szansę do ataku, kiedy większość konkurentów walczyła z trudną skalistą sekcją i w pięknym stylu dojechał do mety jako trzeci.

Jest to drugi medal Błażusiaka w tegorocznych zawodach z serii X Games. Poza trzecim miejscem wywalczonym w Monachium, zawodnik ORLEN Team triumfował w pierwszym wyścigu sezonu w Foz do Iguaçu.

Wyniki X Games Munich Enduro
1. Taylor Robert – 11.36,111;
2. Alfredo Gomez – 11.48,868;
3. Taddy Błażusiak – 12.05,966;
4. Graham Jarvis – 12.33,410;
5. Mike Brown – 12.51,856.