ZIMA W NATARCIU: OGROMNE KOSZTY ODŚNIEŻANIA

Według raportu „Polacy a odśnieżanie” przygotowanego przez Instytut Millward Brown SMG/KRC dla firmy Danfoss aż 95 procent Polaków ma problemy ze śniegiem i oblodzeniem wokół swojego domu.

Istotnie częściej w okresie zimowym na niedogodności skarżą się kobiety. Życie zimą najbardziej utrudniają zaśnieżone i oblodzone chodniki, podjazdy oraz garaże, ale także dodatkowe koszty związane z odśnieżaniem, mandatami za nie wypełnianie tego obowiązku, dojazdami, straconymi godzinami pracy oraz naprawami domu i samochodu.

– Jak pokazują wyniki raportu nie tylko polscy kierowcy, ale większość społeczeństwa jest nieprzygotowana do zimy – mówi Dorota Jezierska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu z Danfoss Polska. Pogoda często jest przyczyną utrudnień w naszym życiu. Jednak rozwój technologii sprawia, że natura nas już nie ogranicza. Korzystając z nowoczesnych urządzeń wciąż możemy normalnie pracować i funkcjonować nawet w trudnych warunkach klimatycznych. Tak samo jest z problemami ze śniegiem i oblodzeniem pod swoim domem. Można je wyeliminować w bardzo prosty sposób – instalując systemy przeciwoblodzeniowe DEVI.

Z jakimi problemami Polacy muszą się zmierzyć zimą?

Dodatkowe obowiązki

Posiadacze domów mają więcej obowiązków niż osoby np. mieszkające w blokach. Muszą dbać o sprawność systemów zainstalowanych w domu, odpowiedni stan elewacji, zajmować się ogrodem, a zima nakłada na nich dodatkowe zadanie. 40 proc. Polaków uważa odśnieżanie za największy problem związany ze śniegiem i oblodzeniem wokół domu.

Jedną z przyczyn może być konieczność wcześniejszego wstawania. Narzeka na to 58 proc. respondentów. Dlaczego wczesne wstawanie to tak poważna niedogodność? Może dlatego, że 55 proc. badanych samemu zajmuje się odśnieżaniem. Jak się okazuje to głównie zajęcie dla mężczyzn. Jednak 38 proc. respondentów powierza ten obowiązek komuś innemu z rodziny: partnerowi lub dzieciom. 2 proc. Polaków zleca odśnieżanie innej osobie lub firmie.

Co ciekawe 1 proc. badanych nie wie, kto zajmuje się odśnieżaniem w ich gospodarstwie domowym.

Bezpieczeństwo wokół domu

– Według psychologów, codzienne uciążliwości są jedną z najczęstszych przyczyn podwyższonego poziomu stresu i złego samopoczucia. Dlatego warto zadbać o jakość warunków, w jakich mieszkamy i nie narażać się na stres chociaż we własnym domu. Raport „Polacy a odśnieżanie” zwraca również uwagę na aspekt związany z poczuciem bezpieczeństwa we własnym domu. Psychologowie uważają, że potrzeba bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. Musi ona zostać zaspokojona, żeby człowiek mógł się spokojnie i harmonijnie rozwijać. Jej niezaspokojenie prowadzi do przeżywania stanów lękowych, a długofalowo – do zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego – komentuje Agnieszka Popławska z Wydziału Zamiejscowego w Sopocie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Dom jest symbolem bezpieczeństwa i spokoju dla rodziny, i bliskich. To miejsce, w którym nic nikomu nie powinno się stać. Jednak według wyników badań przeprowadzonych w ramach raportu „Polacy a odśnieżanie” zimą okolice domu stają się niebezpieczne, a zagrożenia czyhają na każdym kroku. Badani jako największe problemy wymienili śnieg na chodniku, na podjeździe i przed garażem (74 proc.) oraz oblodzone chodniki i schody domu (70 proc.). Zwiększają one prawdopodobieństwo poślizgnięcia się, a nawet poważnych złamań już po wyjściu z domu. Kolejne niebezpieczeństwa czyhają na dachu. Zalegający śnieg (44 proc.) i sople (36 proc.) mogą w każdej chwili spaść, raniąc niczego nie spodziewającą się osobę. Są one tym bardziej niewygodne, że zimą mało, kto wyobraża sobie wejście na dach, aby go odśnieżyć i oczyścić.

Trudne życie kierowcy

Kwestia bezpieczeństwa ma także duże znaczenie dla kierowców. Samochód stał się rzeczą, bez której wielu nie potrafi wyobrazić sobie życia. Niektórym służy także jako narzędzie w codziennej pracy. Zimą warunki panujące na drogach znacząco utrudniają kierowcom życie, mają oni problemy z poruszaniem się po mieście, a często są uczestnikami licznych wypadków. Polscy kierowcy zapominają także o wymianie opon na zimowe nie przygotowując się do jazdy w tym okresie.

Jednak zimą problemy dotykają kierowców już pod domem. Według raportu „Polacy a odśnieżanie” 53 proc. z nich nie może wyjechać z własnego garażu z powodu zalegającego śniegu, a 39 proc. nie może wyjechać z oblodzonego podjazdu. W związku z tym wielu Polaków traci cenny czas na próby wydostania swojego samochodu, czy korzystanie z komunikacji miejskiej narażając się na korki, wypełnione autobusy i tramwaje oraz ich awarie. Alternatywą jest zamówienie taksówki, która w przypadku dojazdów podmiejskich wiąże się z dużymi kosztami.

Śnieg dużo kosztuje

Dojazdy to nie jedyne dodatkowe koszty, na które trzeba przygotować się zimą. Ciepłe ubrania, wymiana opon, czy opłaty za ogrzewanie również nadwyrężają domowy budżet. Ze znaczącymi wydatkami wiążę się także odśnieżanie. Około 1 miliona mieszkańców w Polsce wydaje z tego tytułu ponad 1000 zł. 14 proc. wydaje od 200 do 1000 zł, a aż 1/5 nie kontroluje wydatków na odśnieżanie i nie wie, jakie koszty w związku z nim ponosi. Dodatkowo jeżeli ktoś nie odśnieży chodnika przylegającego do swojego domu może zostać ukarany mandatem w wysokości od 100 do 500 zł, a jeżeli sprawa trafi do sądu nawet 5 tys. zł!

Śnieg i lód powodują także uszkodzenia w konstrukcji domu, zwiększając prawdopodobieństwo kosztownych napraw. Według danych z raportu „Polacy a odśnieżanie” najczęściej są to zatkane, zamarznięte oraz zniszczone rynny (24 proc. odpowiedzi), zniszczona elewacja budynku (16 proc.) oraz zamarznięte rury centralnego ogrzewania i rury wodociągowe (12 proc.).

Jak poradzić sobie z zimą?

– „Raport „Polacy a odśnieżanie” potwierdza, że nie znamy sposobów na rozwiązanie zimowych niedogodności pod swoimi domami. Jednym z nich jest instalacja systemu przeciwoblodzeniowego, takiego jak DEVI. Dzięki niemu można zapomnieć o dodatkowym sprzęcie, zatrudnianiu kogoś do odśnieżania i kosztownych naprawach części domu, czy samochodu. Oprócz tego termostaty DEVIreg, maty, czy kable grzejne korzystają z minimum energii koniecznej do uzyskania najlepszych wyników. A to oznacza oszczędności na rachunkach – mówi Dorota Jezierska z Danfoss Polska.

Koszty instalacji i eksploatacji

Średni koszt budowy domu o powierzchni 150 m2 wynosi około 500 tysięcy złotych. W dłuższej perspektywie koszt związany z odśnieżaniem takiego domu wynosi więcej niż instalacja systemu przeciwoblodzeniowego. Przyjmując, że osoby stawiające dom chcą w nim mieszkać minimum 20 lat koszty odśnieżania mogą wynieść nawet 20 tys. zł. To czterokrotnie więcej niż koszt montażu systemu DEVI.

Zastosowanie

Instalacja przeciwoblodzeniowego systemu chroni zarówno środowisko, jak i nawierzchnie, eliminując konieczność stosowania soli, żwiru lub użycia pługów odśnieżających. Zintegrowane czujniki wilgoci i temperatury oraz termostaty DEVIreg kontrolują na bieżąco warunki występujące na danej powierzchni i reagują na ich zmiany. W praktyce oznacza to, że system DEVI włącza ogrzewanie w trakcie opadów śniegu i wyłącza, gdy tylko niebezpieczeństwo oblodzenia minie.

Systemy dachowe DEVI zabezpieczają przed zaleganiem śniegu i lodu w każdej konstrukcji dachów oraz rynien i rur spustowych. Ponadto, zapobiegają zaleganiu wody z roztopionego śniegu i lodu w rynnach oraz nie dopuszczają do powstawania niebezpiecznych sopli oraz nawisów śnieżnych.

Informacje o zewnętrznych systemach przeciwoblodzeniowych DEVI można znaleźć na devi.danfoss.com/poland.