ZLOT PLEJAD 2012: WSZYSCY SĄ WYGRANYMI

Wszystkie załogi z pewnością wywiozły z Zlotu Plejad niepowtarzalne wrażenia. Dziewiątą odsłonę imprezy można zaliczyć do zdecydowanie udanych, a wprowadzone zmiany, na czele z nowym podziałem tras, okazały się strzałem w przysłowiową dziesiątkę.

Jednym z największych wydarzeń Zlotu Plejad była polska premiera Subaru BRZ, coupe, które stanowi kolejną rewolucję w historii japońskiej marki.

Nie sposób rozstrzygnąć, która z tras dostarczyła uczestnikom najwięcej emocji, jednak najostrzejsza rywalizacja miała miejsce na Trasie Szosowej. W kategorii Turbo triumfowali Rafał Deredas i Sebastian Papaj, a wśród aut z silnikami wolnossącymi zwyciężyli Marcin Rogalski i Adam Thomas. Kategorię Outlaw zapisał na swoje konto Arkadiusz Bałdyga, pilotowany przez Szymona Żydowicza, a najlepszą załogą kobiecą były Grażyna Kluszczyńska i Wioleta Gołębiowska. Funkcję zerówki na Trasie Szosowej pełnili zawodnicy Lotos – Subaru Poland Rally Team, Wojtek Chuchała i Kamil Heller. Załoga, znana z tras Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, nie tylko otwierała stawkę, ale miała również swój udział w przygotowaniu prób, a także służyła uczestnikom cennymi radami.

Fani przecierania nowych szlaków również się nie zawiedli, pokonując kolejne przeszkody na Trasie Terenowej. Najlepiej poradzili sobie z nimi Edwin Mróz i Paweł Plata. Najszybszą załogą kobiecą okazały się natomiast Joanna Chwaścikowska – Karwacka z Kingą Wieczorek – Szyłowicz. Zarówno na Trasie Terenowej, jak i Szosowej na uczestników czekało nie lada wyzwanie w postaci próby, którą pokonywali za kierownicą Poloneza. Wbrew pozorom, było to trudne wyzwanie, które szczególnie przypadło do gustu zawodnikom L-SPRT.

Nowością IX Zlotu Plejad było pojawienie się nowej trasy, Turystycznej – Terenowej. Triumfowali na niej Stanisław i Paweł Ptak, którzy byli również najlepszymi krajoznawcami. Wśród załóg kobiecych wygrały Izabela Deredas i Klaudia Papaj, a najlepszymi sportowcami zostali Michał Banasik i Monika Walczak-Banasik. Zmagania na Trasie Turystycznej – Szosowej wygrali Maciej Grabowski i Anna Wasilewska, którzy odebrali także nagrody dla najlepszych krajoznawców. Katarzyna Mariańska i Dorota Senderecka okazały się najlepsze wśród załóg kobiecych, a Robert Rybarczyk i Katarzyna Mościcka – Rybarczyk triumfowali wśród sportowców.

Podczas Zlotu Plejad doceniane są nie tylko wyniki sportowe, ale również rywalizacja w duchu fair-play. Nagrodę w tej kategorii zdobyli Sławomir Góral i Dominik Kaźmierczak, którzy pomagali nie tylko swoim rywalom, ale również załogom, walczącym na innej trasie. Koper Full Insurance Team wygrał natomiast klasyfikację zespołową, która była w tym roku prowadzona po raz pierwszy. Patronat nad największą ilością uczestników sprawował jednak Marek Kluszczyński z MTS Subaru. Bogatą listę nagród uzupełniło wyróżnienie za najlepszy wynik na próbie Sony, które zdobył Jasiek Cichy.

Kolejny Zlot Plejad przechodzi więc powoli do historii, ale jego uczestnicy już teraz mogą rozpocząć rozważania na temat lokalizacji dziesiątej odsłony tej imprezy. Niezmiennie od pierwszej edycji „Plejad” nad przebiegiem zmagań, od startu aż do samej mety czuwa główny organizator, Subaru Import Polska. W tym roku Partnerami byli również: LOTOS Oil z marką olejów Lotos Quazar, Keratronik, SJS, Sony VAIO, Nikon, Pirelli, Schnug Polska, WARTA TUiR i Sobieski.