BMW: ZNAMY LAUREATÓW KONKURSU FAMELAB 2013

Fame Lab - finał  wCentrum Nauki Kopernik.

Polska edycja FameLab 2013 zakończona. Podczas gali finałowej w Centrum Nauki Kopernik nagrody odebrali młodzi naukowcy, którzy w najbardziej przekonujący sposób prezentowali zagadnienia z obszaru nauk ścisłych i przyrodniczych.

Specjalną nagrodę BMW Group Polska otrzymał Maciej Jasiński, doktorant Uniwersytetu Warszawskiego prowadzący badania w Centrum Nowych Technologii. W swojej prezentacji opowiedział o lustrzanych odbiciach cząstek chemicznych, które mogą mieć inne właściwości niż ich pierwowzory.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI
RUSZYŁA DRUGA EDYCJA KONKURSU FAMELAB


Prowadzone przez niego badania mają na celu odkrycie nowych antybiotyków. Laureat nagrody specjalnej pojedzie do BMW Welt, gdzie będzie miał szansę na własne oczy przekonać się, jak nowoczesne rozwiązania i technologie przekładają się na motoryzację.

Fame Lab - finał  wCentrum Nauki Kopernik.

– Doceniliśmy prezentację Macieja za innowacyjne podejście i przekazanie niezwykle ciekawych informacji w prostej formie. Przy wyborze laureata naszej nagrody ważny był także interdyscyplinarny charakter jego badań – powiedział Andreas Biehler, dyrektor generalny BMW Group Polska podczas wręczania nagrody.

Podkreślił przy tym, że kluczowy okazał się również fakt, że badania zaprezentowane przez Macieja Jasińskiego mogą przynieść wymierne skutki dla społeczeństwa.

Tegoroczną polską edycję FameLab wygrał Marcin Stolarski z Centrum Badań Kosmicznych PAN, którego prezentacja dotyczyła zagrożeń dla komputerów i innych urządzeń elektronicznych wynikających z gromadzenia się na naszej odzieży ładunków elektrycznych. Laureat konkursu otrzymał 30 000 zł na cele naukowe oraz 5 000 zł na dowolny cel. Będzie także reprezentował Polskę w międzynarodowym finale konkursu, który odbywa się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii.

Fame Lab - finał  wCentrum Nauki Kopernik.

Swojego faworyta wybrali również internauci. W plebiscycie BMW@FameLab przeprowadzonym na Facebooku zwyciężył Artur Franczuk, student biologii na Uniwersytecie Warszawskim. W nagrodę otrzyma rower BMW ufundowany przez BMW Group Polska.

– BMW jest marką znaną z innowacyjności. Współpraca z wybitnymi naukowcami i ekspertami jest jednym z filarów naszego sukcesu. Od wielu lat inwestujemy w badania, których wynikiem są dziesiątki innowacyjnych wynalazków prowadzących do udoskonalania naszych pojazdów, mających istotny wpływ na środowisko naturalne oraz komfort życia zarówno kierowców, jak i pieszych – mówił podczas gali dyrektor generalny BMW Group Polska.

Andreas Biehler podkreślił, że rok 2013 jest dla BMW Group wyjątkowy, ponieważ do Polski trafia w tym roku BMW i3 – miejski samochód napędzany całkowicie elektrycznie. Koncept tego wyjątkowego samochodu to także efekt współpracy między nauką a biznesem.

Fame Lab - finał  wCentrum Nauki Kopernik.

FameLab to konkurs, w którym w szranki stają naukowcy prowadzący badania w zakresie nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, rolniczych lub technicznych.Ich zadaniem jest zaprezentowanie zagadnień naukowych w sposób jak najbardziej atrakcyjny i zrozumiały dla „nienaukowej” publiczności w zaledwie 3 minuty. W wystąpieniu można użyć dowolnych rekwizytów (bez pomocy multimedialnych), o ile jest się je w stanie samodzielnie wnieść i obsłużyć na scenie. Liczy się poprawność merytoryczna wystąpienia, umiejętność jasnego wytłumaczenia naukowych zagadnień oraz interesujący sposób prezentacji.

W skład jury konkursu weszli: światowej sławy astrofizyk prof. Marek Abramowicz, zajmujący się m.in. teorią względności, czarnych dziur i teorią figur równowagi gwiazd; kulturoznawca dr Jacek Wasilewski, badający konstruowanie przekazów społecznych i kreację znaczeń; zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki, Irena Cieślińska; dziennikarz i publicysta, Piotr Najsztub oraz Monika Koperska, zwyciężczyni ubiegłorocznej polskiej edycji konkursu, zdobywczyni 2. miejsca i Nagrody Publiczności podczas międzynarodowego finału FameLabu. Galę Finałową poprowadził Jan Wróbel – znany publicysta i historyk.