LEXUS: PROTOTYPOWY ROV Z INNOWACYJNĄ POWŁOKĄ PRZEDNIEJ SZYBY

Prototypowy Lexus ROV z innowacyjną jednowarstwową powłoką przedniej szyby z niskoemisyjnej żywicy

Lexus od lat pracuje nad rozwiązaniami, które redukują emisje dwutlenku węgla, i sukcesywnie wprowadza je do swoich modeli. Marka jako pierwsza w klasie premium wprowadziła napędy hybrydowe i rozpoczęła elektryfikację tej części rynku. Obecnie oprócz klasycznych hybryd oferuje też hybrydy plug-in oraz samochody z bateryjnym napędem elektrycznym.


Zobacz relacje:

FIAT: MOŻNA JUŻ TESTOWAĆ NOWEGO FIATA 600 HYBRID
 

ROZMAITOŚCI


 

Lexus jednak nie ogranicza się do samych napędów i już na etapie projektu modelu zwiększa wykorzystanie materiałów przyjaznych środowisku. W elektrycznym Lexusie RZ oraz w najmniejszym miejskim crossoverze LBX można zamówić tapicerkę wnętrza wykonaną z ekologicznego zamszu Ultrasuede. Z kolei technologie, takie jak ogrzewanie promiennikowe czy fotochromatyczny dach udowadniają, że marka wie, jak w innowacyjny sposób ograniczyć zapotrzebowanie aut elektrycznych na energię.

Pierwsza taka szyba na świecie

W przyszłości niesamowicie ważne będą rozwiązania, które pozwolą zmniejszyć masę pojazdów, co przełoży się na poprawę ich zasięgu. Jednym z takich materiałów jest żywica poliwęglanowa, z której wykonywane są szyby. W porównaniu ze szklanymi odpowiednikami są o połowę lżejsze, łatwiej poddają się formowaniu pod wpływem temperatury, a także trudniej je zbić. Muszą jednak spełniać wyśrubowane normy pod względem odporności i ścieralności. Do tej pory stosowano trzywarstwowe powłoki, z których dwie warstwy były termoutwardzalne, a jedna warstwa poddawana była parowej dyspersji chemicznej. Cały proces pochłania jednak mnóstwo energii i jest kosztowny.

Zastosowana w prototypowym Lexusie ROV przednia szyba z niskoemisyjnej żywicy otrzymała ultratwardą jednowarstwową powłokę, która jako pierwsza na świecie spełnia wymagania normy UN/ECE R43 Class L. Materiał może być stosowany na szybach przednich, szybach bocznych oraz w innych miejscach, przez które patrzy kierowca. Jest on utwardzany promieniownaniem UV i nakładana jest tylko jedna warstwa, co ogranicza koszty o 40% i redukuje emisje CO2 aż o 80% w porównaniu z dotychczas stosowanymi rozwiązaniami.

Innowacyjny materiał do pokrycia przedniej szyby został opracowany przez Toyota Industries, która technologię plastikowych szyb rozwija od lat 90. XX wieku. Ma ogromne doświadczenie w produkcji twardych materiałów odpornych na ścieranie oraz trudne warunki atmosferyczne. Dopracowuje także procesy produkcyjne, by zoptymalizować koszty przy zachowaniu najwyższej jakości produktu.

Innowacyjny Lexus ROV

Lexus ROV to prototyp samochodu rekreacyjnego, w którym zastosowano wiele innowacyjnych technologii. Auto napędza wodorowy spalinowy silnik o pojemności 1,0 l, który pozwala łączyć bezemisyjną jazdę z ekstremalnymi możliwościami terenowymi dzięki zawieszeniu o dużym skoku, klatce bezpieczeństwa i grubym oponom, które umożliwiają jazdę w błotnistym terenie. Jego wymiary (3122 mm długości, 1725 mm szerokości i 1800 mm wysokości) pozwalają na łatwe manewrowanie.

W amortyzatorach zastosowano płyn, który jest biodegradowalny. Przedni zderzak oraz maska powstały z połączenia plastiku pochodzącego z recyklingu oraz biomateriału CNF. Włókna siatkowe wykorzystane we wspornikach oparć siedzeń także powstały z materiałów pochodzących z recyklingu.