MITSUBISHI: NOWE MODELE I PLANY W POLSCE I NA ŚWIECIE

Mi_007

Firma Mitsubishi Motors podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie podsumowała 2013 rok, a także zaprezentowała swoje plany rozwoju i premiery w najbliższym czasie.

Po trudnym okresie, spowodowanym w skali globalnej światowym spowolnieniem gospodarczym, a w Polsce bardzo wysokim kursem japońskiego jena, Mitsubishi zaprezentuje supernowoczesną gamę nowych modeli, innowacyjne technologie oraz zwiększy sprzedaż i zyski.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI
TOKIO 2013: PROPOZYCJE MITSUBISHI


W 2014 roku polski oddział MMC zaprezentuje 3 nowości i kilka wersji specjalnych obecnych modeli oraz będzie kontynuował ofensywę cenową.

Przełomowy rok 2013

Mitsubishi Motors Corporation jest jedną z firm, które w dotkliwy sposób odczuła skutki globalnego kryzysu po 2008 roku a jego najpoważniejszą konsekwencją był ogromny wzrost kursu jena wobec innych walut. W japońskich fabrykach powstają modele Lancer, Lancer Evolution, ASX, Outlander i Pajero. Mitsubishi L200 oraz Pajero Sport zjeżdżają z taśm zakładów produkcyjnych w Tajlandii. W ostatnich latach firma poniosła także straty w wyniku klęsk żywiołowych takich, jak wielkie trzęsienie ziemi w Japonii czy powódź w Tajlandii.

Jednak pod koniec 2013 roku Mitsubishi Motors jest przynoszącą zyski, niezależną finansowo, globalną firmą średniej wielkości, oferującą zaawansowane technologicznie samochody na ponad 160 rynkach świata. Przykładem udanego wspólnego przedsięwzięcia jest współpraca z koncernami PSA czy Renault-Nissan. MMC może pochwalić się 100-letnią historią, wieloma znaczącymi osiągnięciami inżynieryjnymi, a także sukcesami w motorsporcie.

Nowy Etap 2016 – 5 światowych premier

Aby utrzymać tak dobre rezultaty i wprowadzić firmę w kolejną fazę rozwoju w stworzono nowy plan biznesowy o nazwie Nowy Etap 2016. Strategia firmy opiera się na modelach typu SUV, crossover i pickup. Zapowiedzią nowych modeli są samochody koncepcyjne, zaprezentowane podczas salonu w Genewie i Tokyo Motor Show:

– Mitsubishi Concept GR-HEV – sportowo-użytkowy pickup z napędem na wszystkie koła i hybrydowym, elektrycznym układem napędowym HEV, zapowiadający nowe Mitsubishi L200. To pierwszy na świecie pickup z hybrydowym systemem napędu, wykorzystującym silnik Diesla.

Mi_0003

– Stworzony z myślą o następnej generacji modelu Pajero Mitsubishi Concept GC-PHEV to duży SUV ze stałym napędem na cztery koła 4WD, z hybrydowym systemem plug-in EV (PHEV), doładowanym, trzylitrowym silnikiem spalinowym V6 MIVEC z ośmiobiegową przekładnią automatyczną i silnikiem elektrycznym wysokiej mocy zasilanym z akumulatorów elektrycznych dużej pojemności. Concept GC-PHEV został wyposażony w szereg nowych rozwiązań – systemów, funkcji i układów.

– Zapowiadający następny model ASX Mitsubishi Concept XR-PHEV to kompaktowy SUV, oferujący przyjemność z jazdy za sprawą układu PHEV z umieszczonym z przodu benzynowym silnikiem MIVEC o pojemności 1,1 litra z turbosprężarką i bezpośrednim wtryskiem paliwa oraz bardzo wydajnym silnikiem elektrycznym i akumulatorem o wysokim napięciu. Nad bezpieczeństwem czuwa opracowany przez MMC system e-Assist. Samochód wykorzystuje technologie łączności „Connected Car”.

– Mitsubishi Concept AR – minivan nowej generacji łączący zwrotność SUV-a z przestronnością minivana, który wykorzystuje lekki system hybrydowy wspomagający niewielki, turbodoładowany silnik spalinowy MIVEC o pojemności 1,1 litra z wtryskiem bezpośrednim. Concept AR został wyposażony w opracowany przez MMC system bezpieczeństwa czynnego e-Assist oraz system pokładowych układów informacyjno-komunikacyjnych.

– Debiutujący w Genewie Mitsubishi Concept CA-MiEV – podmiejski samochód elektryczny o zasięgu 300 km jest wizytówką nowych technologii. Innowacyjne rozwiązania to system bezprzewodowego ładowania wykorzystujący technologię rezonansu magnetycznego i liczne funkcje aktywowane przy pomocy smartfona.

– Plany zakładają dalszy rozwój Projektu Global Small, ale także konstrukcję i sprzedaż nowego, ogólnoświatowego minisamochodu, który będzie stworzony przez NMKV – spółkę joint venture firm Mitsubishi Motors i Nissan. W ramach współpracy z koncernem Renault- Nissan powstaną także modele typu sedan z segmentu C i D.

Ważną częścią nowego planu biznesowego na najbliższe 3 lata są zwiększone inwestycje w badania i rozwój – wzrosną one o 30 proc. i wyniosą 80 miliardów jenów (2,5 miliarda złotych) rocznie. Pięć kluczowych projektów: opracowanie następnych generacji technologii PHEV i EV, nowej generacji małego, turbodoładowanego silnika benzynowego z bezpośrednim wtryskiem i systemu napędu na 4 koła Super-All Wheel Control oraz technologii „e-Assist” oraz „connected car”.

Ważnym elementem planu jest także dalsza poprawa jakości samochodów Mitsubishi.

Nowy plan w kontekście europejskim i polskim

MMC wybrało Europę, jako najważniejszy i największy rynek zbytu elektrycznych samochodów hybrydowych z doładowaniem zewnętrznym – PHEV.

Sprzedaż samochodów Mitsubishi w Polsce gwałtownie rosła od 2006 do 2010 roku. W latach 2011-2013 głównie w następstwie drastycznej zwyżki kursu jen, ale także dzięki innym czynnikom, jak zmiana przepisów dotyczących odliczania podatku VAT przy zakupie aut przez przedsiębiorców, firma notowała spadek sprzedaży w Polsce.

Rok 2013 rozpoczął się dwiema ważnymi premierami, które zostały gorąco powitane przez klientów. Było to nowe Mitsubishi ASX i terenowe Mitsubishi Pajero Sport. Jesień 2013 roku przyniosła ożywienie a za sprawą znacząco obniżonego kursu jena do złotówki, ceny niemal wszystkich modeli Mitsubishi zostały mocno zredukowane.

– Wrześniowa obniżka cen Mitsubishi Outlandera i późniejsze znakomite oferty związane z zakupem modeli ASX, L200, Pajero i Lancer przyciągnęły do naszych salonów wielu klientów a jazda próbna przekonała większość z nich do zakupu samochodu spod znaku Trzech Diamentów. Nasza oferta jest teraz pod każdym względem dopasowana do potrzeb polskich, bardzo wymagających nabywców. Wiemy, że polscy klienci w najwyższym stopniu cenią jakość, niezawodność i bezpieczeństwo, ale także dokładnie analizują ceny, cieszymy się z rosnącego grona sympatyków Trzech Diamentów i szykujemy dla nich kolejne ciekawe propozycje – powiedział Adam Męciński, dyrektor działu sprzedaży i marketingu polskiej filii MMC.

Wiosna 2014 roku przyniesie ze sobą jedną z najważniejszych premier – do polskich salonów wjedzie bowiem Mitsubishi Outlander PHEV (Plug-in Hybryd Electric Vehicle) – pierwszy na świecie SUV 4×4 od podstaw zaprojektowany jako hybrydowy samochód elektryczny z zewnętrznym ładowaniem akumulatorów. Ten obszerny, funkcjonalny SUV oferuje niespotykane dotąd osiągi – zasięg 824 km i spalanie 1,9 l. na 100 km.

W połowie roku firma zaprezentuje także dwa modele po znaczącym face liftingu a dokładne informacje na ten temat zostaną opublikowane w późniejszym terminie.