NA DROGACH WIĘCEJ KONTROLI ALE TAKŻE ZDARZEŃ

Cmentarz-1534_94

Dzień Wszystkich Świętych mamy już za sobą. Ale tegoroczne odwiedzanie grobów nie skończyło się wczoraj – potrwa jeszcze co najmniej do niedzieli.

Wtedy też poznamy smutne statystyki policyjne dotyczące ilości wypadków i ich ofiar, a także niechlubna liczbę zatrzymanych nietrzeźwych kierowców.


Zobacz także:

GPS / AUDIO

BEZPIECZEŃSTWO


 

Na przełomie października i listopada na drogach robi się tłoczno. Polacy bardzo chętnie wybierają się na groby najbliższych – nawet jeśli jednego dnia muszą pokonać setki kilometrów. Dostawca nawigacji NaviExpert sprawdził (za nim dowiemy się jak było w tym roku) jak wyglądała sytuacja na drogach w roku 2018.

Specjaliści z Telematics Technologies przeanalizowali dane pochodzące od kierowców korzystających z aplikacji NaviExpert (także w wersjach operatorskich) oraz ostrzegacza Rysiek z okresu od 27 października do 4 listopada ub. r.

– Jak się okazuje w tym czasie kierowcy korzystający z systemu zgłosili ponad 20 proc. więcej wypadków i blisko 16 proc. więcej kontroli drogowych niż w analogicznym okresie miesiąc wcześniej, w dniach od 29 wrzenia do 7 października – mówi Katarzyna Przybylska z Telematics Technologies, firmy będącej dostawcą popularnej nawigacji.

Gdzie w ubiegłym roku kierowcy podróżujący z NaviExpert zgłaszali najwięcej wypadków w tym okresie? W samej Warszawie (m.in. S8, DK2, Wisłostrada), na odcinku A2 między stolicą a Łodzią, na krajowej 7/E77, a także na drodze E67 w kierunku Ostrowi Mazowieckiej. Do innych wypadkowych tras należał m.in. krakowski odcinek A4, odcinek A2 pod Poznaniem oraz nadmorski odcinek S6.

Do jednych z najchętniej kontrolowanych odcinków dróg w tym okresie należał z kolei… warszawski odcinek S8 (co raczej nie powinno dziwić ze względu na bliskie sąsiedztwo cmentarza na Powązkach), znów krajowa „siódemka” – zarówno w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego jak i S7 w kierunku Krakowa, gliwicki odcinek A4 oraz odcinek A1 na wysokości Torunia. Z tamtych odcinków zgłoszeń było najwięcej.

– Planując podróż pamiętajmy przede wszystkim o bezpieczeństwie. Stres, większa liczba aut na drogach, roztargnienie, zmiany organizacji ruchu nie pomagają nam w bezpiecznej i spokojnej podróży. Nawigacja działająca online, która nie tylko pomoże nam ominąć korki, ostrzeże o kontrolach czy wypadkach na drodze, przyda się każdemu kierowcy. Ze swojej strony staramy się robić jak najwięcej, by poprawić kierowcom komfort podróży na groby najbliższych. Po raz kolejny uwzględnimy nie tylko informacje o natężeniu ruchu, ale także, dzięki informacjom lokalnym udostępnianym przez służby drogowe i samorządy – dane dotyczące objazdów, zmian organizacji ruchu, tymczasowych parkingów oraz możliwych zamknięć ulic – tłumaczy Przybylska.

Producent nawigacji od wielu lat w okresie związanym z wyjazdami na groby najbliższych na bieżąco dodaje miejsca stałych oraz tymczasowych parkingów wokół cmentarzy. Można je łatwo zlokalizować na mapie lub za pomocą wyszukiwarki POI, wpisując lub wybierając głosowo nazwę szukanego punktu, np. „cmentarz powązki”.

Poza lokalizacją cmentarza aplikacja wyświetli także listę wszystkich dostępnych parkingów w jego pobliżu. Wprowadzane zmiany dotyczą wszystkich miast wojewódzkich oraz bardzo wielu mniejszych miejscowości – pod warunkiem, że informacje o nich zostały wcześniej podane do publicznej wiadomości.