RAJD DOLNOŚLĄSKI 2019: POWALCZĄ O PODWÓJNE PUNKTY

rdoln-skoda1

Trasa o rekordowej długości czeka na załogi rywalizujące w ostatniej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w sezonie 2019.

Organizatorzy z Automobilklubu Ziemi Kłodzkiej zaplanowali w harmonogramie 53. Rajdu Dolnośląskiego – Hotel Zieleniec aż 19 odcinków specjalnych liczących ponad 216 kilometrów.

sponsorenault


Zobacz także:
RAJDY

RAJD DOLNOŚLĄSKI 2019


 

Długość całej trasy, wraz z odcinkami dojazdowymi to ponad 800 kilometrów. Inauguracja rajdu w piątek, 4 października, w Dusznikach- Zdroju. Meta w niedzielę, 6 bm. również na Rynku tego znanego kurortu.

Finałowa runda RSMP jest jednym z trzech rajdów w tym sezonie posiadającym kategorię I. Decyduje o tym łączna długość odcinków specjalnych (od 170 do 230 km) i ten punkt regulaminu spełniły w tym roku także PZM 76. Rajd Polski (202,92 km) oraz 27. Rajd Rzeszowski (178,62 km).

W praktyce oznacza to, że zdobycz punktowa w takich zawodach jest mnożona przez 2. Na mecie w Dusznikach- Zdroju triumfator może więc zapisać na swoim koncie aż 55 punktów (50 + 5 za najlepszy czas na ostatnim OS-ie Power Stage).

Pierwszego dnia rywalizacji zaplanowano 6 odcinków specjalnych. Tylko pierwsze dwa będą przebiegały jeszcze przed zachodem słońca (18:28), a pozostałe cztery są już próbami nocnymi. Dotyczy to także dwukrotnego przejazdu OS-u Duszniki Arena zlokalizowanego w znanym z poprzednich edycji rajdu ośrodku narciarstwa biegowego i biathlonu na Jamrozowej Polanie.

Drugi dzień to trzykrotnie przejeżdżana pętla trzech prób (Jaszkowa, Złoty Stok, Czarna Góra). Ostatnie trzy zostaną również rozegrane po zachodzie słońca (18:25). Trzeciego dnia do przejechania pozostaną jeszcze 4 odcinki, a ostatnia z nich – drugi przejazd OS-uu Międzylesie będzie jednocześnie dodatkowo punktowanym Power Stage’m. Meta w centrum Dusznik-Zdroju o godz. 14:30. Wyniki poznamy trzy godziny później.

Rywalizację o mistrzowski tytuł w klasyfikacji generalnej rozstrzygnęli już na swoją korzyść podczas Rajdu Śląska Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk z Automobilklubu Polski (Skoda Fabia R5). Wicemistrzowską koronę mogą już także zakładać Tomasz Kasperczyk i Damian Syty (Ford Fiesta R5).

Do trzeciego miejsca na podium aspiruje jednak jeszcze nawet kilku kierowców. Podczas 53. Rajdu Dolnośląskiego – Hotel Zieleniec znajdzie również swój finał walka o mistrzowskie tytuły w prestiżowych klasach 2WD (samochody napędzane na jedną oś) oraz Open 4WD.

A kogo zobaczymy na bardzo wymagającej trasie dowiemy się już w najbliższy poniedziałek, 30 września, kiedy to zostanie opublikowana lista zgłoszeń.

Fot.: Maciej Niechwiadowicz