RAJD SAFARI 2021: POLSKIE ZAŁOGI GOTOWE DO STARTU

Przygotowujące się do startu w 68. Rajdzie Safari (24-27 czerwca) polskie załogi Sobiesław Zasada/Tomasz Borysławski (nr startowy 36) oraz Daniel Chwist/Kamil Heller (nr startowy 29) od kilku dni są w Kenii.

Od poniedziałku do środy trwało zapoznanie z trasą, także w środę został przeprowadzony testowy odcinek Loldia.


Zobacz także:

RAJDY

SOBIESŁAW ZASADA TESTOWAŁ FORDA FIESTĘ RALLY3


 

Trasy są bardzo ciężkie dla aut. Straszne wyboje, dużo kamieni i dziur, mnóstwo rozmaitych przeszkód – mówi legenda polskiego motosportu. Ja to dobrze wytrzymuję, ale dla samochodu będzie to ciężka przeprawa.

Trasa rajdu jest bardzo zróżnicowana. Prowadzi szutrowymi duktami wokół malowniczego jeziora Naivasha, pustynnymi drogami, wąskimi ścieżkami w buszu w rejonie parków narodowych, w którym licznie występują dzikie zwierzęta.

POWIEDZIELI PO ŚRODOWYM ODCINKU TESTOWYM:

Sobiesław Zasada: Przed chwilą mogłem naprawdę poczuć rajd. Jechaliśmy rajdowym samochodem po rajdowej trasie. Jechałem spokojnie, żeby móc wyczuć samochód. Mieliśmy jednak problem z intercomem – nie słyszeliśmy się nawzajem i to spowodowało sporą stratę.

Tomasz Borysławski: Pierwsze kilometry z Mistrzem za nami, ukończyliśmy odcinek testowy ze sporą, ale nie gigantyczną stratą. To była najcięższa trasa, jaką w widziałem w życiu. Panują tu wszystkie możliwe warunki jakie mogą być – kamienie, piach, błoto, szuter, skały. Rajd potwornie wymagający.

Daniel Chwist: Ten odcinek oddawał to, co będzie się działo od piątku. Cieszę się, że go przejechałem i jechało się naprawdę dobrze. W tej imprezie czasy są dla mnie drugorzędną sprawą, bo rajd jest wymagający i sukcesem będzie dojechanie do mety.

Kamil Heller: Pierwszy raz jedziemy w rundzie WRC. Warunki, które tu panują i które będą panować, będą niesłychanie ciężkie. Nawet na samym zapoznaniu utknęliśmy w koleinie, więc zastanawiam się, co to będzie podczas rajdu, ale jestem pozytywnie nastawiony.

Oficjalny start nastąpi w czwartek w Nairobi, później zawodnicy przejadą pierwszy odcinek super specjalny Kasarani (4,84 km na peryferiach stolicy Kenii), po czym pojadą do bazy rajdu w Naivasha, oddalonego o 60 km od Nairobi.

W programie rajdu jest 18 odcinków specjalnych o łącznej długości 320,19 km. Będą rozegrane wokół rejonu Naivasha. Prognozy na czas imprezy zapowiadają temperaturę do 21 stopni Celsjusza przy raczej zachmurzonym niebie.

68. Safari Rally Kenya (24-27 czerwca) będzie szóstą rundą tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata WRC. 91-letni Sobiesław Zasada to najstarszy zawodnik w dziejach WRC. Najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy pojedzie w Safari po raz dziewiąty. Ostatni raz stanął na starcie Rajdu Safari w 1997 r. Mitsubishi Lancerem EVO III, a pilotowała go małżonka Ewa. Zajęli wtedy drugie miejsce w grupie N. Czteronapędowy Ford Fiesta Rally3, którym tym razem wystartuje Zasada, został zbudowany przez krakowski oddział M-Sport. Z kolei Daniel Chwist z Kamilem Hellerem startują Fordem Fiesta Rally2 M-Sport.

Fot. Jan Żdżarski junior, materiały prasowe