RAJD WYSP KANARYJSKICH 2016: KAJTO ROZPOCZYNA SEZON

Grandkana_kaj1

Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran – Mistrzowie Europy 2015 rozpoczynają rywalizację o obronę tytułu od startu w Rajdzie Wysp Kanaryjskich (10-12 marca).

Kierowca Automobilklubu Polski i Lotos Rally Team debiutuje na gładkich, bardzo przyczepnych i krętych asfaltach Gran Canarii.


Zobacz także:

RAJDY

KAJETANOWICZ W MISTRZOSTWACH EUROPY


 

Organizowany od 1977 roku rajd już pięć lat później znalazł się w kalendarzu czempionatu Starego Kontynentu. Na 39 rozegranych dotychczas edycji imprezy, aż 22 odbyło się w randze rundy Mistrzostw Europy, a zwycięstwo w Rajdzie Wysp Kanaryjskich mają na swoim koncie m.in. Mistrzowie Świata – Carlos Sainz i Didier Auriol. Znakiem rozpoznawczym tego rajdu są żywiołowo reagujący, spontaniczni hiszpańscy kibice, którzy co roku licznie gromadzą się wzdłuż odcinków specjalnych.

W tym roku czeka ich wyjątkowo ekscytująca rywalizacja w Rally Islas Canarias “El Corte Inglés”, bowiem chęć udziału w inauguracyjnej rundzie FIA ERC 2016 zgłosiło aż 55 załóg z 14 krajów. 17 z nich pojedzie najmocniejszymi i najszybszymi samochodami klasy R5 – to rekord w historii dotychczasowych rund europejskiego czempionatu. Wśród zawodników dysponujących „R-piątkami” będą m.in. uczestnik 92 rund WRC, 4. zawodnik ubiegłorocznych Mistrzostw Świata i fabryczny kierowca M-Sportu Mads Ostberg oraz 3. kierowca FIA ERC 2015 – Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk.

grandkanar_kaj2

Kręte OS-y wytyczone na szorstkich asfaltowych drogach wyspy Gran Canaria zapewniają dużo przyczepności, ale jednocześnie wymagają niezwykle precyzyjnej jazdy i perfekcyjnego dobierania linii w zakrętach. Skalę trudności podnosi zmienna pogoda panująca na górskich serpentynach wspinających się na ponad 1850 m npm. Różnice wysokości większe niż w legendarnym Rajdzie Monte Carlo sprawiają, że nawet na jednym odcinku specjalnym warunki pogodowe mogą się zmieniać kilkukrotnie.

Walka o zwycięstwo w jubileuszowej – 40. edycji Rajdu Wysp Kanaryjskich rozegra się na 12 OS-ach. W sumie najlepsze załogi Europy czeka 213 km ścigania. Wyniki pierwszej rundy tegorocznych Mistrzostw Europy powinniśmy poznać 12 marca około 16:30 polskiego czasu.

Kajetan Kajetanowicz (Ford Fiesta R5): Obrona tytułu Rajdowych Mistrzów Europy to fascynujące wyzwanie, któremu można podołać tylko zespołowo – przy wsparciu Grupy Lotos, Cube.ITG oraz Driving Experience. To niesamowite, że zmierzymy się z tym zadaniem w niezmienionym składzie – razem z naszymi wieloletnimi partnerami, a to – obok wywalczonych wspólnie tytułów – spektakularny dowód pięknej i udanej współpracy. Już na samym początku tegorocznej przygody w FIA ERC czeka nas debiut na drogach, na których zbliżenie się do granicy przyczepności wymaga zuchwałości, precyzji i dużej pokory jednocześnie. Od naszego poprzedniego startu w asfaltowej rundzie Mistrzostw Europy minęło już prawie 200 dni, więc możecie sobie wyobrazić jak wielki jest mój głód jazdy i jak bardzo ekipa Lotos Rally Team spragniona jest rywalizacji z najlepszymi zespołami Europy. A na Wyspach Kanaryjskich na pewno będzie się z kim ścigać. 17 załóg w topowych samochodach R5 – najwięcej w całej historii Mistrzostw Europy – sprawia, że moje tętno już jest wysokie.

grandkana_kaj2

Rajd Wysp Kanaryjskich w liczbach
• 40. edycja tej imprezy odbędzie się w 2016 r.;
• 1 z 10 rund tegorocznych Rajdowych Mistrzostw Europy;
• 12 odcinków specjalnych o łącznej długości 213 km – na tym dystansie rozegra się walka o zwycięstwo w tegorocznej edycji Rajdu Wysp Kanaryjskich;
• 24,73 km mierzy najdłuższy OS rajdu, czyli próba Moya, zaplanowana na piątek, 11. marca;
• 1. – numer startowy otrzymali Kajetanowicz i Baran;
• 4028 km w linii prostej dzieli Warszawę od bazy rajdu w Las Palmas;
• 5 razy z rzędu Rajd Wysp Kanaryjskich wygrywał rekordzista tej imprezy – Carlos Sainz – dwukrotny Rajdowy Mistrz Świata;
• W 1982 r. Rajd Wysp Kanaryjskich po raz pierwszy znalazł się w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Europy;
• 1858 m npm. – na tej wysokości znajduje się najwyższy punkt trasy, co oznacza, że załogi rywalizujące w Rajdzie Wysp Kanaryjskich będą się wspinać wyżej niż uczestnicy tegorocznego Rajdu Monte Carlo;
• Na liście zwycięzców tej imprezy widnieją nazwiska 2 mistrzów świata (Sainz, Auriol) oraz 4 mistrzów Europy (Kopecky, Liatti, Hanninen, Tabaton);
• 22 razy ta impreza stanowiła rundę Rajdowych Mistrzostw Europy, a 3 razy ścigali się w niej zawodnicy walczący w Intercontinental Rally Challenge;
• 1152 m wynosi różnica wysokości, jaką pokonają załogi na trasie próby Ingenio;
• 55. załóg z 14 krajów zgłosiło się do 1. rundy FIA ERC 2016. Aż 17 z nich pojedzie najszybszymi w stawce samochodami klasy R5. To rekord w historii Rajdowych Mistrzostw Europy.