RAJD ZEMAITIJA 2021: SUKCES MARCZYKA I GOSPODARCZYKA!

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk zostali zwycięzcami pierwszej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski Rajdu Zemaitija 2021. Po zaciętej walce pokonali o 11,5 sek. Adriana Chwietczuka pilotowanego przez Jarosława Barana.

Po ponad półrocznej przerwie powróciły zmagania krajowych Mistrzostw Polski w Rajdach Samochodowych. Po modyfikacjach w kalendarzu RSMP (dwie pierwsze rundy musiały zmienić terminy z uwagi na pandemię koronawirusa) strat mistrzostw miał miejsce podczas Litewskiego Rajdu Zemaitija 2021.


Zobacz także:

RAJDY

RAJD SARDYNII 2021: OGIER PROWADZI, WYPADEK SORDO


 

Od samego początku rywalizacja między zawodnikami była niezwykle zacięta. Pierwszy, piątkowy odcinek specjalny wygrał Grzegorz Grzyb i Michał Poradzisz jadący Skodą Fabią Rally2 evo.

Jednak prawdziwa rywalizacja zaczęła się w sobotni poranek. Mocne tempo narzucił młody, utalentowany zawodnik Orlen Team Adrian Chwietczuk pilotowany przez jednego n najbardziej doświadczonych polskich pilotów Jarosława Barana. Załoga objęła prowadzenie od pierwszego sobotniego odcinka i utrzymała je do końca pierwszej pętli – wygrywając jednocześnie dwa odcinki specjalne.

Druga pętla przyniosła zmianę lidera na przód wysunęli się Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, którzy tracili do Chwietczuka zaledwie 0,8 sek. W pozostałej części pętli aż 3 zwycięstwa OS-owe zaliczył Grzegorz Grzyb z Michałem Poradziszem. Nie wystarczało to jednak do zniwelowania straty do Chwietczuka (1,4 sek.) i liderującego Marczyka (1,8 sek.).

Trzecia pętla zaczęła się drugim OS-owym zwycięstwem Marczyka, który sekundę był szybszy od Chwietczuka. Z gry odpadł Grzegorz Grzyb, który niestety wypadł z trasy. Po 5 min. zawodnikom udało się postawić Skodę na kołach i kontynuować jazdę, ale w walce już się niestety nie liczyli. W klasyfikacji generalnej RSMP zajęli ostatecznie dopiero 17 miejsce.

Na dwa odcinki przed metą w walce o zwycięstwo pozostali jedynie Marczyk i Chwietczuk. Na mecie 13 odcinka okazało się, że lepszy o 4 sek. okazał się Marczyk. Łącznie w klasyfikacji generalnej przed ostatnim OS-em różnica czasowa wyniosła 5,4 sek. Na mecie Chwietczuk tłumaczył słabszą jazdę dużą ilością kurzu wywoływanego przez poprzedni samochód.

Ostatni odcinek nie zmienił sytuacji. Marczyk z Gospodarczykiem pojechali szybciej od Chwietczuka i Barana o 7 sek. ostatecznie zostali zwycięzcami pierwszej rundy RSMP. Trzecie miejsce zajęła czeska załoga Erik Cais i Jindriska Zakova którzy wygrali ostatni odcinek specjalny i zepchnęli Wojtka Chuchałę i Sebastiana Rozwadowskiego z podium w generalce.

Dalsze miejsca zajęli: Callum Devine – James Fulton, Kacper Wróblewski – Jakub Wróbel, Tomasz Kasperczyk – Damian Syty, Jacek Jurecki – Kamil Kozdroń, Łukasz Kotarba – Tomasz Kotarba.