VOLKSWAGEN: UP! DEBIUTUJE W SALONACH

Volkswagen wprowadza na polski rynek nowe miejskie auto – up! Samochód z charyzmą i potencjałem. Auto jest już dostępne w salonach w wersji trzydrzwiowej w cenie 31 290 złotych. Czy będzie konkurencyjne? Zależy od cen Skody Citygo oraz Seata Mii.

Zależnie od budżetu i potrzeb można wybrać jedną z 3 wersji wyposażenia. Podstawową jest take up!, kolejną komfortowa move up!, a wersja najbogatsza to – high up! W momencie wprowadzenia na rynek na bazie high up! oferowane są dwa specjalne modele: black up! i white up!.

Na minimalnej powierzchni (długość 3,54 m) up! oferuje maksimum przestrzeni dla 4 osób i efektywne technologie napędu. Wraz z up! debiutuje nowa generacja silników trzycylindrowych. Jednostki benzynowe mają moc 44 kW/60 KM i 55 kW/75 KM, spełniają normę emisji spalin Euro5 i napędzają przednie koła.

Średnie zużycie paliwa w wersji z BlueMotion Technology (m.in. system Start-Stop, rekuperacja i opony zoptymalizowane pod kątem oporów toczenia) to zaledwie 4,2 l/100 km (60 KM) i 4,3 l/100 km (75 KM). Oba jednolitrowe silniki emitują poniżej 100 g/km CO2. W standardowych wersjach silniki zużywają odpowiednio 4,5 i 4,7 l/100 km.

Na tej samej bazie, co silniki benzynowe, opierać się będzie silnik zasilany gazem ziemnym (CNG) o mocy 50 kW/68 KM. Wariant up! EcoFuel BlueMotion Technology będzie emitować tylko 79 g/km CO2. Podczas IAA we Frankfurcie Volkswagen zaprezentował eco-up! – zbliżony do produkcji seryjnej model studyjny ekologicznej wersji zasilanej gazem ziemnym. Na 2013 rok zaplanowane zostało wprowadzenie na rynek up! z napędem elektrycznym; studyjna wersja tego up! Blue-e-Motion była również prezentowana we wrześniu podczas targów motoryzacyjnych IAA. Równie nowe jak silniki są dwie 5-biegowe przekładnie (manualna i zautomatyzowana). Obie przekładnie należą do najlżejszych tego rodzaju skrzyń biegów na świecie.

Jako pierwsze na świecie auto w swojej klasie nowy up! zadebiutował z funkcją awaryjnego hamowania w mieście, która przy prędkości 5 – 30 km/h automatycznie zahamuje samochód, jeżeli zajdzie taka potrzeba. System ten zyskał uznanie organizacji EuroNCAP, która przyznała Volkswagenowi nagrodę Advanced Award za tę funkcję.

Nowością w Volkswagenie jest system maps + more – mobilny moduł z ekranem dotykowym. Pełni on funkcję systemu nawigacji, zestawu głośnomówiącego, komputera pokładowego oraz odtwarzacza muzyki. W przyszłości będzie można dostosować maps + more do swoich indywidualnych potrzeb, pobierając odpowiednie aplikacje z Internetu. Po umieszczeniu modułu maps+more w statywie powyżej konsoli środkowej nastąpi automatyczne połączenie z elektroniką up!.

Dla niedrogiego up! poszukiwano systemu, który pozwoliłby na równie niedrogie rozwiązanie kwestii nawigacji, telefonu, komputera pokładowego i rozrywki. Ponadto system ten musiał mieć możliwość aktualizacji oprogramowania. I tak razem z Navigon – wiodącym światowym producentem systemów nawigacji – powstało specjalnie dla up! przystępne cenowo rozwiązanie: maps + more.

Pięciodrzwiowa wersja Volkswagena up! zostanie pokazana podczas salonu samochodowego Genewa 2012.